Blog SITEIMPULSE RSS

Blog firmowy – skąd czerpać pomysły na posty?

18-11-2013, Kategoria Bieżąca obsługa

Załóż blog firmowy i pisz na tematy interesujące dla Twoich klientów. Łatwo powiedzieć – ale o czym blogować, szczególnie kiedy branża jest raczej… nudna?

Chcesz zacząć wykorzystywać inbound marketing do przyciągania ruchu do serwisu internetowego swojej firmy. Wiesz, że centrum takich działań jest wartościowy content. Uruchamiasz blog firmowy zamierzając pisać o branży. Pierwszy post jest super. Drugi też niezły. Ale publikować trzeba regularnie – tydzień w tydzień. Do tego przydałoby się, żeby czytelnicy udostępniali posty dalej. Potrzebna Ci jest strategia blogowania.

thinking
Autor zdjęcia: Jacob Bøtter

Blog firmowy – czy na pewno warto?

Jeżeli jeszcze się wahasz, pozwól, że podsunę Ci kilka argumentów przemawiających za wykorzystaniem bloga w marketingu:

SEO

Google Search Quality Team coraz lepiej radzi sobie z wiarygodną oceną jakości treści w serwisach internetowych oraz ignorowaniem różnego rodzaju “sztuczek” pozycjonerów. Oznacza to, że tradycyjne pozycjonowanie oparte głównie na link buildingu przynosi coraz słabsze efekty – za to serwisy zawierające wartościowe treści pojawiają się coraz wyżej w wynikach wyszukiwania.
Blog to podstawowy sposób na uzupełnienie podstawowych treści firmowego serwisu internetowego (oferty, prezentacji przedsiębiorstwa itd.) o artykuły branżowe, które są w stanie przyciągać użytkowników z grupy docelowej.

Konwersja

Interesujące treści nie tylko przyciągają więcej użytkowników do serwisu, ale również:

  • zwiększają czas spędzany przez nich na stronach (i liczbę odwiedzonych podstron)
  • sprawiają, że użytkownicy częściej wracają do serwisu
  • wpływają pozytywnie na liczbę wygenerowanych kontaktów.

Wizerunek eksperta

Nie ma lepszego przekazu marketingowego niż ekspercka wypowiedź na branżowy temat udostępniana przez nie związanych z firmą użytkowników. Oferta i rekomendacja w jednym.

Ludzka twarz

Blog, podobnie jak serwisy społecznościowe, przybliża pracowników firmy użytkownikom. Posty mają nieco mniej formalny ton niż suche i oficjalne treści stron firmowych (choć nie aż tak nieformalny jak np. wpisy na Facebook’u) i są podpisane imieniem i nazwiskiem – nierzadko prezentując również zdjęcie autora.

Zaangażowanie użytkowników

Oferujesz w serwisie swojej firmy newsletter? Czy ktokolwiek – poza dziennikarzami i konkurencją – go subskrybuje? Nie podejrzewam.
Ciekawe artykuły branżowe publikowane w serwisie firmowym uzasadniają zamawianie newslettera. Umożliwiają też komunikację zwrotną w postaci komentarzy pod postami. Takie dyskusje nie tylko mogą dostarczyć ciekawych informacji rynkowych, ale często ułatwiają nawiązanie bezpośrednich kontaktów sprzedażowych.

Wartość treści

Wytrwałe blogowanie buduje bazę treściową, która nadaje serwisowi internetowemu dużą wartość. Mając wartościowy serwis łatwiej jest namawiać partnerów do współpracy (np. guest blogging) a zgromadzony content można wykorzystywać wielokrotnie – przygotowując w oparciu o niego prezentacje slajdowe, infografiki a nawet e-booki.

Najbardziej skuteczne typy postów

Istnieje kilka rodzajów postów, które z racji swojej konstrukcji i formy przyciągają więcej czytelników i są częściej udostępniane w mediach społecznościowych. Oto one:

Listy

“10 nalepszych…”, “20 sprawdzonych sposobów na…”, “5 aplikacji, które…”. Dobra lista to content w pigułce, w przypadku którego autor wykonał pewną pracę za czytającego – wyszukał, wybrał, porównał.
Do tego nierzadko prowokuje do dyskusji – że jakiegoś elementu brakuje na liście albo jeden z wymienionych nie powinien się na niej znaleźć.
Przykład z naszego bloga: “12 narzędzi nowoczesnego marketera“.

Krok po kroku

“How to” to krótkie poradniki pokazujące, jak dokładnie – krok po kroku – coś wykonać. Najlepiej jeśli każdy krok jest zilustrowany – zrzutem ekranu, zdjęciem, rysunkiem.
Wbrew pozorom, największej popularności wcale nie zdobywają instrukcje wykonania czegoś trudnego. Wprost przeciwnie – najwięcej użytkowników szuka poradników dotyczących najprostszych rzeczy – ale po prostu spoza ich obszaru wiedzy.
Przykład z naszego bloga: “Dobra strona firmowa na Google+ w 7 krokach“.

Ściągawki

Kolejny rodzaj postu, który można nazwać “użytecznym”. Zawiera kompilację podstawowej wiedzy na pewien wąski temat. Często występuje w postaci łatwej do wydrukowania lub infografiki (patrz niżej).
Przykład z naszego bloga: “Internetowe formy reklamowe – rodzaje, formaty i rozmiary nie tylko banerów“.

Infografiki

Infografika to królowa tzw. “link baitingu” – czyli uzyskiwania linków z zewnętrznych serwisów. Jest to na tyle atrakcyjna forma treści, że użytkownicy nie tylko chętnie ją udostępniają, ale również publikują w swoich serwisach/blogach – oczywiście linkując do źródła.
Przykład z sąsiedniego bloga: “Rynek mobile 2013“.

Inne popularne typy postów

Wymieniam poniżej również inne typy postów, ponieważ sama ich forma może już być inspiracją do pomysłu na ciekawy temat.

Przewodniki dla początkujących

W odróżnieniu od pełnej instrukcji – co najczęściej jest tematem raczej na książkę niż post – wprowadzenie dla początkujących bardzo pobieżnie opisuje funkcje jakiegoś narzędzia, pomagając użytkownikom tylko rozpocząć korzystanie z niego.
Oczywiście, obserwując duże zainteresowanie tematem można napisać posty będące kolejnymi odcinkami takiego wprowadzenia – przeprowadzającymi użytkowników przez kolejne poziomy wtajemniczenia.

Recenzje i porównania

Nowe produkty i usługi – czy to oprogramowanie, gadżety, samochody czy urządzenia przemysłowe – każda nowość rynkowa ciekawi. Użytkownicy nie chcą ryzykować, wolą poczytać opinie zanim zdecydują się na zakup. Dodatkowo porównania (mogą być subiektywne) pomagają dokonać im wyboru a nawet uzasadnić przed samym sobą dokonany już wcześniej wybór.

Wywiady

Sukces postu będącego wywiadem zależy głównie od popularności osoby, która tego wywiadu udziela. Jeżeli uda się namówić na wywiad znanego i cenionego eksperta z branży, jego obecność na blogu jeszcze bardziej wzmocni ekspercką wymowę całego publikowanego tam contentu.
Nie mówię, że dobre pytania nie mają znaczenia – bo mają. Od pytań zależą odpowiedzi – a im bardziej są ciekawe, tym chętniej użytkownicy będą udostępniać taki post.

“Co by było gdyby” i eksperymenty

W tej kategorii chyba najłatwiej o naprawdę unikalny tekst. Absolutnie teoretyczne gdybanie – albo wprost przeciwnie – konkretny eksperyment, ale też oparty na zupełnie nowym pomyśle. Takie treści często prowokują innych blogerów do nawiązań, odpowiedzi, obalania tez, rozwijania koncepcji – co przynosi serwisowi dodatkową wartość w postaci linków.

Konkursy i rozdawnictwo

To troszeczkę “naciągane” blogowanie, ale pozwala stosunkowo niskim kosztem pozyskać nowych użytkowników i sporą ich część skonwertować na subskrybentów (albo fanów).

Tematy

Nie istnieje branża, która by się nie nadawała do blogowania – np. ze względu na to, że jest nudna. Po prostu niektóre branże trzeba potraktować szerzej i bardziej kreatywnie.
Przykład – mój szwagier pracuje w firmie produkującej podzespoły do wagonów metra. Nuda. Ale oprócz technologii mogą przecież blogować o wszystkim, co się tylko z nimi wiąże – o historii metra, jego wpływie na miasta, jeszcze szerzej – o kolei, i jeszcze – o Brazylii (dokąd m.in. trafiają produkty firmy).
Pamiętaj też o tym, że Twoi klienci najczęściej nie są tak bardzo związani z branżą (a przynajmniej niszą) jak Ty. Czyli treści, które są dla Ciebie oczywiste i nudne, dla nich mogą być czymś bardzo interesującym.

Gdzie szukać inspiracji:

Aktualności

Powtarzanie newsów nie ma większego sensu. Ale komentowanie wiadomości to już wartość dodana, która może zostać doceniona przez czytelników. Również przegląd prasy – czyli kompilacja newsów np. z całego tygodnia – może być dobrym pomysłem na drugie życie aktualności.

Raporty i wyniki badań

Firmy badawcze zazwyczaj publikują wyniki w postaci wielostronicowych raportów w formacie PDF. Wyciągnięcie z nich jakichkolwiek wniosków dla branży wymaga czasu, cierpliwości i odpowiedniej wiedzy. Dysponując tymi zasobami warto wyręczyć użytkowników i przygotować artykuł prezentujący tylko najważniejsze odkrycia wraz z wnioskami.

Studia przypadków

Najciekawsze realizacje zapewne opisujesz w sekcji “Referencje” serwisu firmowego. Na potrzeby bloga możesz sięgnąć głębiej i dalej – opisać wdrożenia dla mniej znanych klientów albo nie tak spektakularne. Rozważ też opisanie realizacji, w których Twoja firma odegrała niewielką rolę – a nawet te, w których wcale nie brała udziału.

Najlepsze praktyki i ujawnianie “sekretów”

Niewiele gałęzi przemysłu (zbrojeniowa?) działa w zamknięciu, bez większego przepływu know-how. W większości branż sprawdzone techniki i technologie znane są wszystkim i nikt nie wyważa otwartych drzwi. Jednak dla klientów te informacje mogą być czymś nowym – i niezmiernie interesującym. Tym bardziej, jeżeli nazwiesz to “ujawnieniem sekretu” branży lub firmy X. 😉

Pracownicy

Warto czasem zrobić burzę mózgów z pracownikami firmy z innych działów. Szczególnie cennym źródłem informacji są pracownicy mający bezpośredni kontakt z klientem – pracujący w Sprzedaży i Obsłudze Klienta. Oni najlepiej wiedzą, o co pytają klienci i w jakich obszarach brakuje im wiedzy.

Internet

Śledź branżowe fora internetowe – bardzo możliwe, że użytkownicy z Twojej grupy docelowej właśnie tam zadają swoje pytania. Prawdopodobnie wpisują je też do wyszukiwarki, więc warto skorzystać z Google Keyword Plannera i zobaczyć, jakie słowa kluczowe podpowiada.
Możesz też monitorować sieć pod kątem branżowych słów kluczowych. Google Alerts poinformuje Cię automatycznie, kiedy tylko znajdzie nowe treści je zawierające.

Zagraniczne blogi branżowe

Na pewno je czytasz. Nie ma nic złego w zainspirowaniu się zagranicznym postem i napisaniu podobnego po polsku i w odniesieniu do naszego rynku. Na pewno nie przyjdzie Ci do głowy skopiowanie i przetłumaczenie cudzego postu – bez pozwolenia. Bo to byłaby zwykła kradzież.

Konkurencja

Oni też na pewno wpadli na pomysł blogowania – albo zaraz wpadną. W tym przypadku chodzi nie tyle o inspirację publikowanymi przez nich treściami, co nawiązywanie do nich. Uzupełnienie artykułu, polemika, inny punkt widzenia.

Czytelnicy

Jeżeli Twój blog ma już pewną grupę lojalnych czytelników, którzy są aktywni i komentują Twoje posty, możesz śmiało zapytać ich, o czym chcieliby czytać.

Weź też pod uwagę guest blogging, o którym pisałem ostatnio w poście “12 sposobów na przyciągnięcie użytkowników do strony internetowej” (punkt 6).

Motywacja

W motywacji blogera (niezależnie od tego, czy Ty nim jesteś, czy może Twój podwładny) pomóc może świadomość, że publikowane treści budują nie tylko wizerunek firmy, ale również samego autora.
Autor dobrego bloga otrzymuje zaproszenia na wydarzenia branżowe, oferty pracy, zapytania o consulting. W czasie rekrutacji wizerunek eksperta jest brany pod uwagę i może mieć istotny wpływ nie tylko na jej wynik, ale również na wysokość wynagrodzenia.

Jeżeli masz kryzys i nie możesz patrzeć na klawiaturę – nagraj podcast lub video. Jeżeli masz talent oratorski, nagrasz ciekawy materiał bez pisania skryptu.

Kalendarz blogowania

W utrzymaniu dyscypliny blogowania pomaga prowadzenie kalendarza – czyli planowanie tematów postów z dużym wyprzedzeniem.
Pozwala to też rozłożyć w miarę równomiernie posty pomiędzy kategorie bloga – oraz zawczasu przygotować się do ważnych wydarzeń branżowych, przerw świątecznych itp.

Na koniec

Każdego dnia na świecie publikowane jest prawie 3 miliony postów [źródło].
Jeżeli nie zaczniesz dziś, jutro już możesz zostać w style nawet w skali własnej branży.

Komentarze (1)

Rudzia 18-11-2013 napisał(a):

Rudzia

WYWIADY! Świetny pomysł, ja dopiero raczkuje w swojej branży-Vintage. Mieszkam w Belgii, pod nosem mam sklep stacjonarny właśnie Vintage który jest od wielu, wielu lat nie wiem dokładnie, ale po tym poście się dowiem:)

Dodawanie komentarza

Przeczytaj poprzedni wpis:
free air
12 sposobów na przyciągnięcie użytkowników do strony internetowej

Jak zwiększyć ruch w serwisie internetowym? Oto zestaw skutecznych metod na każdy budżet.

Zamknij