Blog SITEIMPULSE RSS

15 kroków do skutecznej strony firmowej na Facebooku

27-08-2010, Kategoria Social Media

500 milionów użytkowników na świecie, w tym 3-6 milionów użytkowników w Polsce (w zależności od źródła). Duży i szybko rosnący target, do tego otwarty na nieagresywne działania promocyjne. Nic dziwnego, że firmy chętnie zakładają w Facebooku swoje strony i starają się przyciągać jak najwięcej użytkowników. Każdy fan (czyli użytkownik, który kliknął “Lubię to!” na stronie firmy) jest na wagę złota, ponieważ automatycznie subskrybuje wysyłane przez firmę wiadomości – a jeżeli jakąś uzna za wartą uwagi, udostępni swoim znajomym.

Facebook

Utworzyć stronę na Facebooku – podobnie jak założyć konto – może każdy. To duża pokusa, żeby zaistnieć tam jak najszybciej. Ale uwaga – założona w pośpiechu, nieprzemyślana strona firmowa na Facebooku może nie tylko zaszkodzić wizerunkowi przedsiębiorstwa, ale również bardzo utrudnić (lub nawet uniemożliwić) drugie podejście.

1. Opracuj strategię.

Żeby facebookowa strona rzeczywiście działała na korzyść firmy, musi realizować strategię uwzględniającą cele biznesowe z jednej strony oraz specyfikę grupy docelowej z drugiej. Zdefiniuj jak najdokładniej, kim są osoby z Twojej grupy docelowej. Zastanów się, co się dla nich liczy i co możesz im dać, żeby zdobyć ich zainteresowanie. Podstawową “walutą” mediów społecznościowych są oczywiście informacje (aktualności, ciekawostki, wiedza, humor itd.), ale użytkowników można “kupić” za pomocą również innych korzyści – np. darmowych próbek, kuponów rabatowych, nagród konkursowych, bezpłatnych usług.
Ważne, żeby znaleźć wspólną przestrzeń pomiędzy zainteresowaniami Twojej grupy docelowej a tym, co może jej dostarczyć Twoja firma.
Strategia to planowanie długofalowe. I takie powinny być działania na Facebooku – zaplanowane na długi okres, stałe i spójne. Jeżeli nie promujesz konkretnej akcji ani tylko produktu – od razu załóż, że to projekt na lata.

2. Wymyśl dobrą nazwę.

Nazwa strony to odpowiednik imienia i nazwiska użytkownika. Identyfikator, pod którym strona będzie się pojawiać w wynikach wyszukiwania oraz którym będą podpisane wszystkie publikacje. Sama nazwa firmy to za mało – chyba, że masz szczęście promować silną i rozpoznawalną wszędzie markę. Uwzględnij w nazwie jasne, ale krótkie hasło – wyjaśniające, czym zajmuje się firma.
Link służący do zakładania strony w Facebooku nie jest szczególnie wyeksponowany, oto on: https://www.facebook.com/pages/creation/. Nie publikuj od razu świeżo utworzonej strony, popracuj na wersji roboczej. Dopracuj jej wygląd oraz początkową zawartość i dopiero, jak będziesz zadowolony/a z jej wyglądu – udostępnij wszystkim.

3. Przygotuj efektowny obrazek profilowy.

Obrazek profilowy wyświetlany jest dokładnie w tym miejscu, w którym na stronach WWW powinno znajdować się logo (wg wyników badań eye-tracking). To pierwszy element, na który spojrzy każdy odwiedzający. Postaraj się optymalnie wykorzystać przestrzeń, jaką tutaj daje Facebook. Nie każdy wie, że w tym miejscu można zmieścić całkiem sporą grafikę w układzie pionowym. Optymalny rozmiar to 200×600180×540 pikseli (zmiana wprowadzona w lutym 2011).
Nie zapomnij też, że na podstawie obrazka profilowego wygenerowany zostanie avatar Twojej strony. To ten kwadratowy obrazek o wymiarach 50×50 pikseli, który pojawia się przy wszystkich publikacjach (pomniejszony do 32×32 pikseli przy komentarzach).

4. Stwórz atrakcyjną landing page.

Przygotuj specjalną zakładkę powitalną i ustaw ją jako domyślną dla nowych użytkowników. Przedstaw tam – jak najkrócej – swoją firmę oraz wylistuj korzyści z zostania fanem strony. Postaraj się, żeby zakładka była atrakcyjna wizualnie i koniecznie zawierała prowokację do działania (call-to-action) – czyli sugestię kliknięcia “Lubię to!”.

5. Zaproś znajomych.

Kiedy Twoja strona będzie już gotowa, opublikuj ją. Jej promocję zacznij od zaproszenia użytkowników, którzy na pewno chętnie zostaną fanami – pracowników i sympatyków firmy. Mając już pewną – nawet niedużą – grupę fanów łatwiej będzie namówić kolejnych do dołączenia. Poza tym – każdy fan to możliwość dotarcia do kolejnych użytkowników.

6. Wybierz dobry skrócony adres.

Po osiągnięciu liczby 25 fanów strona może uzyskać skrócony adres internetowy (username): http://www.facebook.com/nazwa-strony. Niech to będzie przemyślany wybór – raz ustawionego adresu nie będzie można zmienić. Adres dla swojej strony możesz ustawić tutaj: https://www.facebook.com/username.

7. Linkuj do i z Facebooka.

Strona w ramach Facebooka to też strona internetowa. A to oznacza, że też pojawia się w wynikach Google i też podlega ocenie Googlebota. Słowem – też trzeba ją pozycjonować. Dlatego warto umieszczać linki do niej tam, gdzie to tylko możliwe – a już na pewno na firmowej witrynie.
To działa również w drugą stronę – na stronie w Facebooku warto umieścić link do serwisu korporacyjnego.

8. Generuj content interesujący dla Twojego targetu.

Najważniejsza zasada ze wszystkich tu prezentowanych. Jeżeli na ścianie Twojej strony w Facebooku nie będą regularnie pojawiać się treści odpowiednie i interesujące dla grupy docelowej – zapomnij o sukcesie. Jeżeli publikacje będą rzadkie i nieregularne – użytkownicy za każdym razem będą zaskoczeni i mogą potraktować Twoje wpisy jako spam. Ale jeszcze gorsze konsekwencje będzie miało publikowanie treści niedopasowanych do grupy celowej. W najlepszym przypadku użytkownicy będą blokować komunikaty – w najgorszym przestaną “lubić” stronę i już nigdy nie wrócą.

9. Odpowiadaj na wszystkie posty na tablicy i komentarze.

Twoi fani muszą mieć poczucie, że po drugiej stronie komunikacji znajduje się człowiek. Nawet jeżeli wpisy publikowane są automatycznie (integracja z blogiem), nikt nie musi o tym wiedzieć. Trzymanie się zasady odpowiadania na każdą interakcję ze strony użytkowników sprawi, że relacje będą bardziej otwarte i przyjazne.

10. Próbuj stworzyć wirus.

Łatwo powiedzieć, dużo trudniej zrealizować. Ale na pewno warto próbować – jeden chwytliwy “viral” potrafi przyciągnąć tysiące użytkowników. Żeby treść stała się prawdziwym wirusem, powinna charakteryzować się przynajmniej jedną z poniższych cech:

  • kontrowersyjna
  • dziwna
  • szokująca
  • zaskakująca
  • nawiązująca do aktualnie popularnego tematu
  • śmieszna
  • związana z tabu (seks, religia itp.)
  • niezależna (bez przekazu reklamowego).

Niestety, spełnienie nawet wszystkich cech jednocześnie nie gwarantuje, że użytkownicy “łykną haczyk” i rzeczywiście będą przekazywać dalej.

11. Zorganizuj konkurs.

Jedna z najbardziej efektywnych kosztowo metod promocji – szczególnie skuteczna w mediach społecznościowych. Jednorazowa inwestycja w zestaw atrakcyjnych nagród zwraca się wielokrotnie w postaci tysięcy fanów, z których na pewno część skonwertuje się na klientów. Czego wymagać od uczestników? Tylko zostania fanem oraz wysłania zaproszenia do kilku znajomych. Kula śniegowa.

12. Wykorzystaj aplikacje.

Platforma developerska od sierpnia 2006 roku umożliwia użytkownikom uruchamianie własnych aplikacji w ramach Facebooka. Setki quizów, gier a nawet bardziej zaawansowanych programów (jak sklepy internetowe) pojawiają się w każdej wersji językowej serwisu.
Do promocji firmowej strony w Facebooku można wykorzystać istniejące aplikacje, ale najlepszy efekt da oczywiście stworzenie czegoś nowego. Aplikacja na firmowej stronie może być elementem większej akcji – np. obsługiwać konkurs – albo stanowić podstawę całej akcji.

13. Zapraszaj na wydarzenia.

Eventy w Facebooku to bardzo dobre narzędzie, nie tylko do organizowania imprez off-line. Przecież premiera nowej usługi, odbywająca się na stronie internetowej to też wydarzenie. Zaproszenie na wydarzenie wymaga reakcji ze strony użytkownika (zaakceptowania lub odrzucenia) – a każde wciągnięcie w interakcję działa na Twoją korzyść. Zaakceptowane wydarzenie cały czas widoczne jest w formie przypomnienia o zbliżającym się terminie. Dodatkowo, do uczestników można wysyłać przypomnienia.

14. Monitoruj ruch.

Rzecz raczej oczywista dla każdego marketera – jeżeli tylko istnieje możliwość mierzenia skuteczności jakiegoś działania, koniecznie trzeba to robić. Statystyki stron w Facebooku dostarczają dość szczegółowe informacje o użytkownikach oraz o ich aktywności. Dzięki tej wiedzy można (i trzeba) na bieżąco optymalizować publikowane treści, stale dopasowując je do użytkowników.

15. Skorzystaj z Facebook Ads.

System reklamowy Facebooka przypomina reklamę kontekstową w Google. Precyzyjne targetowanie w połączeniu z modelem PPC pozwala na efektywne dotarcie do grupy docelowej i wygenerowanie wartościowego ruchu na stronie. Model odsłonowy również jest dostępny – ale przydaje się bardziej przy reklamie wizerunkowej, kiedy kliknięcia nie są najważniejsze.
Jeżeli chcesz przyciągnąć użytkowników do swojej strony na Facebooku, nie reklamuj firmy ani jej oferty, tylko samą stronę oraz korzyści, jakie wiążą się z zostania fanem.

Powyższe 15 punktów to tylko pewna podpowiedź. Sukces Twojej strony na Facebooku w dużej mierze zależy od tego, w jaki sposób wykorzystasz te podpowiedzi. Wykorzystaj swoją wiedzę i doświadczenie, nie obawiaj się podglądać najlepszych i stosować sprawdzone wzorce. I nie zapomnij o zdrowym rozsądku.

Na koniec możesz odwiedzić moją stronę na Facebooku. Jeżeli klikniesz tam “Lubię to!”, informacje o kolejnych artykułach otrzymasz za pośrednictwem Facebooka.

Komentarze 42 komentarze

Tygodniowy przegląd artykułów o Social MediaSocial Media Monitoring | Social Media Monitoring 29-08-2010 napisał(a):

[…] 15 kroków do skutecznej strony firmowej na Facebooku (2010.08.27) […]

BLOG Laptop Control » Archiwa bloga » Strona firmowa na Facebook.com? 04-11-2010 napisał(a):

[…] Aby to zrobić należy wejść na stronę http://facebook.com/username (możemy tu zmieniać zarówno nazwę użytkownika normalnego profilu jak i nazwę strony firmowej – należy jednak pamiętać, że możemy to zrobić tylko raz) Aby zwiększyć ilość swoich fanów, warto dodać na swojej stronie przyciski: Więcej ciekawych informacji mogą Państwo uzyskać na stronie: http://www.brandonline.pl […]

Mirosław Skwarek 18-01-2011 napisał(a):

Mirosław Skwarek

Dużo konkretnych podpowiedzi. Szczególnie ważne jest żeby na publikować natychmiast “pustej” strony, tylko popracować nad treścią. Stworzyć nawet klika wpisów i opublikować za kilka dni.

Anna Spolnik 12-04-2011 napisał(a):

Anna Spolnik

Fajne rady dla osob, ktore zaczynaja swoja przygode z facebookiem. I w pelni sie zgodze, ze nie warto sie spieszyc, lepiej zaplanowac dobrze strategie marketingowa firmy, ktora sie chce promowac przy uzyciu Facebook-a.

Marcin 17-04-2011 napisał(a):

Marcin

Mam pytanie do autora, bo wygląda na osobę świetnie znającą temat:
W jaki sposób stworzyć stronę, której zawartość będzie dostępna TYLKO po kliknięciu w pole “lubię to”?
Czy taką opcję można znaleść gdzieś w ustawieniach już utworzonej strony? Bardzo proszę o pomoc i odpowiedź, możę być bezpośrednio na maila: ********@****.**

Dziękuję!

Brandon Line 17-04-2011 napisał(a):

Brandon Line

Niestety, wśród funkcjonalności Facebook’a obecnie nie ma takiej możliwości. Ani profil ani nawet pojedyncza zakładka nie mogą być niewidzialne dla nie-fanów i wyświetlać się tylko fanom.
Można określone treści w danej zakładce wyświetlać tylko fanom, ale to już wymaga dedykowanej aplikacji.

Igopak - Opakowania Kartonowe 21-08-2011 napisał(a):

Igopak - Opakowania Kartonowe

Jak dla mnie – zupełnie zielonego (nie mam nawet swojego osobistego konta na Facebooku) może trochę zbyt ogólne ale bardzo cenne rady. Właśnie myślę o promocji swojej firmy poprzez Facebook i ten artykuł z pewnością będzie mi pomocny.

Jakub 22-10-2011 napisał(a):

Jakub

Z tego co mówisz wynika ,że nie da się zrobić landing page niewidocznej dla nie-fanów. Oczywiście ,że się da można w różnoraki sposób zaciemnić tło , wyszarzyć i udostępniać treść tylko po kliknięciu w lubie to. Ja mam taką stronę sam i owego czasu miała ją agencja QOS.pl z Krakowa -wiem bo sam na ich wzó robiłem.Pozdrawiam

Brandon Line 23-10-2011 napisał(a):

Brandon Line

@Jakub: Czytam już kolejny raz i mimo szczerych chęci nie widzę, żebym coś takiego napisał.

KubaŁ 24-11-2011 napisał(a):

KubaŁ

Czy istnieje możliwość wypowiadania się jako Firma na innych tablicach (firm, osób, stron) poprzez dodawanie komentarzy do linków, zdjęć, filmów? Dzięki takiemu działaniu potencjalni użytkownicy będą mogli kliknąć na link do mojego walla i jest szansa że dołączą do fanów firmy. Co Wy na to?

Brandon Line 24-11-2011 napisał(a):

Brandon Line

Jak najbardziej istnieje i jest to często praktykowane.
Posiadając firmowy profil (fan page), trzeba użyć znajdującego się na nim linku “Korzystaj z Facebooka jako: …”.
Po kliknięciu posty i komentarze będą publikowane nie w imieniu użytkownika a profilu firmowego.

KubaŁ 24-11-2011 napisał(a):

KubaŁ

Dziękuję za szybką reakcję. Miałem z tym trochę problemów ponieważ próbowałem wypowiadać się na innych tablicach będąc zalogowanym jako firma i wówczas moje komentarze nie były widoczne. Okazuje się, że trzeba logować się jako osoba a następnie przełączyć się na kontekst firmy (jako administrator) Wówczas na wallach stron, które się lubi będzie widoczny link do strony, którą adminujemy

Piotr P. 03-01-2012 napisał(a):

Piotr P.

dzięki za konkretny, rzeczowy artykuł !

marcin t. 08-01-2012 napisał(a):

marcin t.

Super pomocny artykuł dla początkujących a takim jestem. Zajmuję się fotografią i do tego celu używam f. Mam problem, z którym nie potrafię sobie poradzić. Umieszczam zdjęcie na moim blogu – jakość super. Umieszczam to samo na f. jakość bardzo słaba. Bardzo proszę o informację czy tak ma być czy może wykupuje się możliwość zamieszczania zdjęć o lepszej jakości

Brandon Line 08-01-2012 napisał(a):

Brandon Line

Facebook niestety skaluje zdjęcia po swojemu, mocno je kompresując. Użytkownicy nie mają na to większego wpływu.
Można próbować minimalizować negatywne skutki, publikując zdjęcia w docelowym rozmiarze Facebooka (720×480 pikseli) i zapisując je w formacie PNG24 zamiast JPG.

Grzesiek 18-02-2012 napisał(a):

Grzesiek

cenne informacje, na pewno skorzystam 🙂 ! Dzięki !

bartos 14-03-2012 napisał(a):

bartos

Hej, ciekawy artykuł.
Mam problem z uruchomieniem strony firmowej na facebooku. Przejrzałem wszystkie możliwe opcję w edycji zarządzania, włącznie z “pokaż” itd. niestety mojej strony nie można znaleźć poprzez wyszukiwarkę. Co jest w takim razie potrzebne do aktywacji strony ?
Pozdrawiam

Brandon Line 14-03-2012 napisał(a):

Brandon Line

Bartos, jak dawno opublikowałeś stronę?
Facebook potrzebuje trochę czasu żeby zaktualizować indeks swojej wyszukiwarki.

Pokaż adres swojej strony – sprawdzimy czy jest widoczna dla wszystkich.

Jerzy W 26-03-2012 napisał(a):

Jerzy W

Założyłem stronę i czy to normalne, że ja nie mogę dodać do znajomych np. moich kontrahentów?

Brandon Line 26-03-2012 napisał(a):

Brandon Line

Znajomych może dodawać tylko użytkownik, nie strona.
Użytkownicy mogą za to “polubić” stronę i zostać jej fanami.

Paweł 28-04-2012 napisał(a):

Paweł

Czy jak chce założyć stronę firmową na facebooku to muszę posiadać konto prywatne?

Brandon Line 28-04-2012 napisał(a):

Brandon Line

Nie ma czegoś takiego jak konto firmowe.
Konta na Facebooku są przypisane do ludzi (osób prywatnych).
Ci ludzie (użytkownicy) mogą zakładać profile firmowe, które nie są kontami, tylko “stronami”.

Paweł 28-04-2012 napisał(a):

Paweł

Chodzi mi o to że chce założyć stronę firmową, ale gdzieś słyszałem, że trzeba najpierw mieć konto ze swoimi danymi (swój zwykły profil) a później można zakładać stronę.. czy to prawda?

Brandon Line 28-04-2012 napisał(a):

Brandon Line

Dokładnie tak.
Jak napisałem, strony/profile filmowe mogą być zakładane przez użytkowników Facebooka.
Każdy użytkownik Facebooka może założyć dowolną liczbę stron.

Paweł 28-04-2012 napisał(a):

Paweł

Dalej się nie rozumiemy:) czy potrzebne mi konto osobiste żeby założyć stronę?

Brandon Line 28-04-2012 napisał(a):

Brandon Line

Nie ma innego rodzaju konta niż osobiste.
Tak, trzeba mieć konto na Facebooku, żeby założyć na nim stronę.

Paweł 28-04-2012 napisał(a):

Paweł

OK, dzięki za odpowiedzi:) Pozdrawiam.

Paweł 29-04-2012 napisał(a):

Paweł

Jednak nie trzeba:)
założyłem stronę nie posiadając konta osobistego.

Brandon Line 03-05-2012 napisał(a):

Brandon Line

To bardzo ciekawe.
A jak udało Ci się zalogować na Facebook.com nie mając konta?

wIOLETA 05-02-2013 napisał(a):

wIOLETA

Witam.
Ręce mi już opadają. FB Firmowy chyba nie dla mnie.
Wszystko idzie nie tak jak trzeba. Historia długa, ale co najważniejsze chwiałabym się dowiedzieć… mam teraz Niby stronę firmową ale nie taką o jakiej myślałam… nie mam wyszukiwarki na tym koncie, nie może mnie nikt zaprosić do znajomych i odwrotnie, nie mogę nikogo adminowac adminem choć niby wszystko robię tak jak trzeba i po akceptacji nic…. dodatkowo płatność za reklamę jest dziwna. Do wyboru karta debetowa bądz paypal – załozyłam specjalnie paypal – wciskam a tam każe mi podać nr kardy debetowej – to samo co opcja pierwsza. Jak to wszystko naprawić? Chce mieć normalną funkcjonalną stronę – proszę…

Anna Gałka 17-02-2013 napisał(a):

Anna Gałka

Mam stronę firmową, baru. Zaglądając na Facebook z konta osobistego, klikając na miejsca wyskakuje mi lista zalogowanych na Facebooku firm, lokali, miejsc publicznych , nie widzę tam swojego baru. Co zrobić aby tam się znaleźć ?

M.Kochanowski 17-02-2013 napisał(a):

M.Kochanowski

Witam, jak zrobić aby dana treść była widoczna po kliknięciu “Lubie to”

Brandon Line 18-02-2013 napisał(a):

Brandon Line

Aniu, czy fan page Twojego baru należy do kategorii “Lokalna firma lub miejsce”?
Powinna tam należeć, żeby można było się w niej “meldować”.

Brandon Line 18-02-2013 napisał(a):

Brandon Line

Gdzie konkretnie ma być widoczna?
Może chodzi Ci o udostępnienie?

Brandon Line 19-02-2013 napisał(a):

Brandon Line

Wioleta,
Zaprosić do znajomych możesz tylko jako osoba, nie jako profil firmowy (strona).
Profil można tylko polubić – ale możesz swoim znajomym wysłać zaproszenie do profilu.
Jako admin możesz zarządzać stroną – edytować ją, jak również moderować posty i komentarze swoich fanów. Ale najpierw musisz ich mieć. 🙂
Widzę, że masz prawie 300 fanów, więc chyba jednak jakoś udało się zacząć?

M.Kochanowski 20-02-2013 napisał(a):

M.Kochanowski

Dajmy przykład że tworzę aplikację kody, która po kliknięciu lubie to pokaże jakąś wartość.

Brandon Line 21-02-2013 napisał(a):

Brandon Line

Tego typu rozwiązania są niezgodne z regulaminem Facebooka.

wIOLETA 22-02-2013 napisał(a):

wIOLETA

witam
otrzymałam już pomoc co do wcześniejszego problemu. Proszę jeszcze tylko o wyjaśnienie płatności za reklamę na fb. Mam dwie opcje – karta kredytowa albo paypal. Wybieram paypal a tam pisze mi tak : Aby dokonać płatności błyskawicznej, powiąż ze swoim kontem PayPal nową kartę debetową lub kredytową – nie mam takiej, a jakbym miała to wybrałabym pierwsza opcję – przecież to jest to samo. Jak inaczej mogę zapłacić – posiadam konto na paypal. Dziękuję za odpowiedź.

Brandon Line 22-02-2013 napisał(a):

Brandon Line

Wioleta, czy na koncie PayPal masz zdefiniowaną kartę?
W wielu wypadkach to jest koniecznie, ponieważ PayPal używa karty jako sposobu na weryfikację osoby.
Polecam dedykowane karty internetowe, które nie są kredytowymi a zasila się je przed płatnością – dostaniesz taką m.in. w mBanku.

Mrozu 24-02-2013 napisał(a):

Mrozu

Boże ile teraz trzeba robić żeby ściągnać kogos do siebie 🙂 najlepiej to by było mieć od wszystkiego ludzi, jeden od strony i pozycjonowania i sztab od blogów, fejsów itd 🙂

joanna opala 29-04-2013 napisał(a):

joanna opala

A ja mam wielką prośbę o pomoc. Założyłam na FB konto na swoją organizację okienko Firma, organizacja lub instytucja. Jednak po założeniu jak zobaczyłem wygląd i opcje jakie mi przysługują na takim koncie to ręce mi opadły. Po zalogowaniu się na konto nie ma wyszukiwarki, ani nie ma informacji Chcę wyszukać różne osoby i firmy i prywatne konta by dodać ich do znajomych, ale niestety nie ma takiej możliwości.Chociaż jestem zalogowana to nie ma nazwy konta. Jest tylko u góry: napis FACEBOOK na który jak nacisnę przechodzę na swoje konto, następnie jest napis USTAWIENIA, oraz napis WYLOGUJ. Nic nie rozumiem.
Proszę o pomoc dla mnie raczkującego w FB.
Dodam tylko, że przy założeniu konta na osobę prywatną wszystkie opcje są.

Brandon Line 07-05-2013 napisał(a):

Brandon Line

Joanno,

Konta biznesowe mają bardzo ograniczoną funkcjonalność.
Sugerowane rozwiązanie to założenie dodatkowego konta prywatnego i nadanie mu praw administracyjnych do fan page za pomocą konta biznesowego.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Funkcjonalności sklepów internetowych

Procesy handlowe mogą być obsługiwane na różne sposoby a sklep może realizować więcej funkcji biznesowych niż tylko przyjmowanie zamówień.

Zamknij