Blog SITEIMPULSE RSS

Skalowanie, konwertowanie i przesyłanie plików graficznych

27-07-2010, Kategoria Inne

O charakterystyce rastrowych i wektorowych plików graficznych, ich różnych formatach oraz zastosowaniach pisałem niedawno w artykule “Grafika bitowa a wektorowa i formaty plików graficznych“.
Pora na trochę wskazówek, jak radzić sobie z różnymi plikami, nie ograniczając się tylko do forwardowania ich jako załączniki e-maili.

Skalowanie i kadrowanie

Podstawowa obróbka bitowych plików graficznych naprawdę nie jest skomplikowana i nie ma większego sensu tracić czasu na zlecanie takich drobnych prac grafikom. Można je zrealizować w ciągu dosłownie kilku minut i to – bez instalowania żadnego specjalistycznego oprogramowania. Wystarczy skorzystać z jednego z wielu bezpłatnych serwisów internetowych, z których każdy umożliwia wykonywanie podstawowych operacji na obrazach (skalowanie, kadrowanie, obracanie) a niektóre pozwalają nawet na bardziej zaawansowane operacje (regulację jasności, kontrastu, kolorów, wyostrzenia, usuwanie efektu czerwonych oczu).
Praca z takim serwisem rozpoczyna się od przesłania pliku, czasem poprzedzonego rejestracją/logowaniem. Przesłany obraz pojawia się na ekranie, wraz z funkcjami dostępnymi w postaci przycisków lub linków. Wszelkie operacje wykonywane są on-line a pod koniec pracy wystarczy pobrać przerobiony plik i zapisać na dysku lokalnym.

Moim zdaniem, najlepszym spośród tego typu narzędzi jest www.picnik.com. Oferuje dużo możliwości, jest bardzo prosty w obsłudze i działa bardzo szybko.
Inne warte uwagi serwisy to www.picresize.com, www.webresizer.com i www.resizeimg.com.
Wpisanie w Google “image resize online” powoduje wyświetlenie linków do kilkudziesięciu innych narzędzi tego typu.

Konwersja między formatami

W przeciwieństwie do plików wektorowych, konwertowanie pomiędzy formatami bitowymi jest stosunkowo proste i – podobnie jak podstawowa obróbka – możliwe do zrealizowania on-line. Oto kilka serwisów umożliwiających konwersję on-line (w niektórych przypadkach również podstawową obróbkę):
www.online-image-converter.com
www.go2convert.com
www.converthub.com
image.online-convert.com

Jako ciekawostka – konwerter obrazów bitowych do wektorowych: www.vectormagic.com. Inteligentne oprogramowanie, rozpoznające kształty na mapie bitowej i generujące odpowiadające im wektory. Rzeczywiście sprawdza się w przypadku nieskomplikowanych obrazów.

Przesyłanie dużych plików

Mimo, że obecnie skrzynki e-mail mają coraz większe pojemności i coraz mniejsze ograniczenia, poczta elektroniczna nie jest przeznaczona do przesyłania dużych plików. A materiały – szczególnie te przeznaczone do druku – potrafią ważyć kilkadziesiąt a nawet kilkaset megabajtów.
Agencje reklamowe i interaktywne najczęściej posiadają własne serwery FTP, utrzymywane właśnie z myślą o wymianie plików z klientami i podwykonawcami. Chcąc przekazać (lub otrzymać) duże objętościowo materiały, podają dane konta FTP (serwer, login, hasło). Z serwera FTP można korzystać na dwa sposoby:

Sposób pierwszy – przeglądarka
Nie każdy wie, że zwykła przeglądarka internetowa (Firefox, Internet Explorer, Opera, Chrome itd.) może służyć do przesyłania plików z/na serwer FTP. Żeby nawiązać połączenie, w polu adresowym należy wprowadzić dane konta FTP w następujący sposób: “ftp://login:hasło@serwer/“, np. “ftp://brandon:[email protected]/“. Po otwarciu, w oknie pojawi się zawartość konta (foldery i pliki). Przy pomocy przeglądarki można je dowolnie przeciągać (drag&drop) oraz kopiować i wklejać (copy&paste).

Sposób drugi – program do FTP
Dużo wygodniej korzysta się z konta FTP za pomocą programu do tego dedykowanego – tzw. “klienta FTP”. Osobiście polecam darmowy i bardzo dobry program FileZilla.

Po odpowiednim skonfigurowaniu i nawiązaniu połączenia, w lewej części ekranu widoczny jest dysk lokalny a w prawej dysk serwera FTP. Pliki można kopiować po prostu je przeciągając (drag&drop).

Nie wszystkie agencje/drukarnie dysponują własnym serwerem FTP. Jeżeli przesyłanie dużych plików jest w firmie na porządku dziennym, warto zainwestować we własny serwer – tym bardziej, że to nieduży wydatek (rzędu 1000 zł. rocznie).

Dodawanie komentarza

Przeczytaj poprzedni wpis:
Grafika bitowa a wektorowa i formaty plików graficznych

W tym artykule krótko wyjaśniam różnicę między bitmapami i wektorami, opowiadam czym charakteryzują się poszczególne formaty plików oraz podpowiadam, kiedy...

Zamknij