Blog SITEIMPULSE RSS

Archiwum: Jak wybrać najlepszy hosting?

17-04-2007, Kategoria Inne

Stoisz przed wyborem hostingu dla swojej firmy, ale nie masz pewności, czego i gdzie szukać?
Potrzebujesz pomocy w porównaniu ofert i wyborze dostawcy?
Z tego artykułu dowiesz się między innymi:

  • co oznaczają parametry opisujące pakiety hostingowe
  • jakie są obowiązki dostawców usług hostingowych
  • która opcja jest dla Ciebie najlepsza
  • którego dostawcę wybrać.

CO TO JEST HOSTING I KIEDY JEST POTRZEBNY?

Hosting to – w dużym uproszczeniu – usługa polegająca na udostępnianiu określonej przestrzeni oraz wybranych funkcjonalności serwerów internetowych.
Z hostingu korzystają wszystkie przedsiębiorstwa, które nie utrzymują własnej infrastruktury serwerowej lub realizują to tylko częściowo.
Przykładowo – wiele firm posiada własne serwery poczty elektronicznej, ale korporacyjne strony WWW utrzymuje na serwerach zewnętrznych.

JAKIE SĄ RODZAJE USŁUG HOSTINGOWYCH?

Dostawcy usług internetowych, czyli ISPs (ang. Internet Service Providers) świadczą różne rodzaje hostingu – dostosowane do potrzeb różnych klientów.

Hosting dedykowany
Hosting dedykowany polega na udostępnieniu klientowi całego fizycznego serwera, przy czym administracja nim może leżeć zarówno po stronie dostawcy jak i klienta. To opcja dla serwisów o dużym natężeniu ruchu.

Kolokacja
Specyficzną odmianą hostingu dedykowanego jest kolokacja – czyli udostępnienie infrastruktury centrum danych serwerowi klienta.
W tym modelu klient umieszcza w centrum danych usługodawcy własną maszynę, korzystając z łącza do Internetu, zasilania, klimatyzacji, systemów przeciwpożarowych i innych funkcji centrum danych.

Hosting współdzielony
Najpopularniejszym rodzajem hostingu, odpowiadającym na potrzeby większości klientów jest hosting współdzielony. Usługodawca tworzy na fizycznym serwerze wiele tzw. serwerów wirtualnych udostępniając każdemu klientowi określoną ilość przestrzeni dyskowej oraz zbiór funkcjonalności.
W tej opcji klient zajmuje się tylko swoimi stronami internetowymi i konfiguracją skrzynek poczty elektronicznej. Nie musi martwić się bezpieczeństwem serwerów, aktualizacjami oprogramowania czy wykonywaniem regularnych kopii bezpieczeństwa. Wszystkie te zadania realizuje usługodawca.
W dalszej części skoncentrujemy się właśnie na hostingu współdzielonym.

Darmowy hosting
W Internecie można znaleźć wiele ofert “darmowego” hostingu. Darmowego w cudzysłowie, ponieważ w rzeczywistości nigdy nie jest on darmowy.
W zamian za możliwość bezpłatnej publikacji swoich stron musimy najczęściej zezwolić na wyświetlanie na nich reklam publikowanych przez właściciela serwera.
Poza tym, “darmowy” hosting oznacza zazwyczaj brak jakichkolwiek gwarancji poziomu świadczonej usługi.

CO ZNACZĄ TE WSZYSTKIE PARAMETRY?

Dostawcy usług internetowych, w szczególności hostingu, publikują na swoich stronach WWW szczegóły oferty, prezentując różne warianty usługi oraz cechujące je parametry. Na podstawie tych informacji można dobrać najbardziej odpowiednią opcję, jak również porównać wybrany pakiet z podobnym, oferowanym przez inną firmę.

PHP/ASP
Główny podział usług hostingowych dotyczy środowisk programistycznych, które wspierają. ASP to język programowania Microsoftu. Serwery go obsługujące muszą mieć zainstalowane komercyjne oprogramowanie tej firmy, co powoduje, że taki hosting jest relatywnie drogi. Koszty to jeden z powodów, dla których dużo bardziej popularny jest hosting
PHP – technologii dystrybuowanej na zasadzie Open Source, czyli bezpłatnej.
Jeżeli nie masz pewności, która opcja jest dla Ciebie, prawie na pewno będzie to PHP.

Pojemność
Dostawcy usług hostingowych prześcigają się w wielkościach oferowanej w pakietach przestrzeni dyskowej. Opcje zaczynają się od 1GB (jednego gigabajta, czyli 1024 megabajtów) i sięgają 30, 50 a nawet 250GB, podczas gdy większości klientów – prawdopodobnie również Tobie – wystarczyłoby kilkaset MB. Nie tylko na stronę WWW, ale również na pocztę elektroniczną.
Ów minimalny pakiet, czyli 1GB, to naprawdę dużo miejsca – przyjmując średnią wielkość strony WWW na poziomie 30MB oraz przeciętną wielkość skrzynki e-mail równą 50MB.

Limit ruchu
Ważniejszym parametrem różnicującym pakiety hostingowe jest ilość danych, jaka może zostać przesłana w ramach usługi w określonym czasie. Jest ona wyrażana w gigabajtach w odniesieniu do miesiąca lub roku.
Ruch w ramach usługi generowany jest przez użytkowników oglądających strony WWW oraz przez pocztę elektroniczną. Oprócz ilości odwiedzin w serwisie internetowym liczy się jego wielkość. Podobnie, oprócz liczby otrzymanych e-maili znaczenie ma waga przesyłanych załączników.
Oferowane przez firmy hostingowe opcje zaczynają się od 300GB/rok i sięgają nawet 2048GB/rok (2 terabajtów).
Trudno jest przewidzieć, jakiego ruchu można się spodziewać. Dlatego warto zacząć od mniejszego pakietu a w razie potrzeby zmienić na większy – migracja w tym kierunku nigdy nie wiąże się z żadnymi dopłatami.

Podział przestrzeni, domeny i skrzynki e-mail
Większość hostingodawców pozwala klientom na swobodny podział przestrzeni dyskowej pomiędzy miejsce na strony WWW i pocztę elektroniczną.
Podobnie, większość z nich umożliwia wykorzystywanie dowolnej liczby domen i subdomen oraz zakładanie nieograniczonej ilości skrzynek poczty elektronicznej i aliasów (dodatkowych adresów e-mail do istniejących skrzynek).

Serwisy i bazy danych
W kwestii możliwości publikowania kilku osobnych serwisów internetowych w ramach jednej usługi sytuacja już wygląda inaczej – nie każdy oferowany obecnie pakiet zawiera taką opcję.
Podobnie sytuacja wygląda w przypadku baz danych. W większości przypadków klientom wystarczy jedna baza – najpopularniejszy typ to MySQL. Jeżeli potrzebna jest większa ilość baz – trzeba się już dokładnie przyjrzeć różnym opcjom.

Konta FTP
Jedno konto FTP w zupełności wystarczy do zainstalowania i aktualizowania plików serwisu internetowego. Czasem jednak może się przydać więcej kont – np. żeby wykorzystywać przestrzeń na serwerze do wymiany plików z partnerami.

Adresy IP
Zazwyczaj cyfrowy adres IP przypisany jest do serwera fizycznego a działające na nim serwery wirtualne posiadają tylko adresy internetowe (URL).
Czasem jednak – np. ze względów bezpieczeństwa – pojawia się wymóg, żeby strona WWW miała własny adres IP. Dostawcy usług hostingowych znając te potrzeby często uwzględniają taką możliwość w bardziej zaawansowanych pakietach.

Dodatkowe funkcjonalności
Usługa hostingu współdzielonego już dawno przestała być tylko serwerem wirtualnym. Duża konkurencja w tej branży sprawiła, że oferowane obecnie usługi zawierają szereg dodatkowych funkcjonalności ułatwiających korzystanie z hostingu lub zapewniających inne korzyści.

Funkcjonalnością będącą już standardem jest panel administracyjny pozwalający klientom samodzielnie zarządzać konfiguracją usługi.
To jeden z najważniejszych elementów różnicujących oferty poszczególnych dostawców. Każdy z nich stworzył i rozwija własne rozwiązanie starając się uczynić je jak najłatwiejszym w obsłudze.
Takie propozycje jak darmowy okres próbny lub możliwość zrezygnowania z usługi wiążąca się ze zwrotem pieniędzy pozwalają porównać panele administracyjne kilku hostingodawców.

Podobnie, każdy dobry hosting zawiera własny webmail – czyli mechanizm pozwalający czytać i pisać e-maile za pomocą przeglądarki internetowej.

Inne często spotykane dodatkowe funkcjonalności to podstawowe statystyki ruchu, filtr antyspamowy, system antywirusowy, autoresponder, kreator prostych stron WWW, mechanizm sklepu internetowego.

W opisach usług hostingowych często publikowane są jeszcze inne parametry (np. obsługa CGI, SSI, SSL, cron, mod-rewrite).
Nie zostaną one tutaj omówione z dwóch powodów. Po pierwsze, odpowiadają technologiom wykorzystywanym przy tworzeniu stron WWW i powinny być brane pod uwagę przy rozpatrywaniu konkretnego serwisu internetowego – i to najlepiej przy udziale jego autora. Po drugie, większość oferowanych na rynku pakietów je zawiera.

JAKIE SĄ OBOWIĄZKI DOSTAWCY USŁUG HOSTINGOWYCH?

Podstawowym obowiązkiem hostingodawcy jest zapewnienie dostępności usługi – czyli nieprzerwanego funkcjonowania serwera oraz jego podłączenia do Internetu. Strony WWW muszą się otwierać 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i 365 dni w roku. Tak samo serwer musi przyjmować i wysyłać pocztę elektroniczną oraz udostępniać panel zarządzania usługą.
Oczywiście czasem muszą zdarzać się przerwy techniczne. Jedni usługodawcy zapisują w umowie konkretne terminy (np. każda pierwsza sobota miesiąca w godzinach 4:00-6:00), inni po prostu informują o planowanych pracach odpowiednio wcześniej – również przeprowadzając je raczej w nocy.
Natomiast nie ma usprawiedliwienia dla żadnych innych przypadków niedostępności serwera. Każda awaria powinna wiązać się z natychmiastową reakcją mającą na celu jej usunięcie. Co więcej – awarie w ogóle nie powinny się zdarzać, co można osiągnąć np. poprzez zdublowanie poszczególnych elementów infrastruktury.
W przypadkach, kiedy dostępność serwera jest dla klienta sprawą krytyczną, może on zdecydować się na pakiet hostingowy zawierający umowę SLA (ang. Service Level Agreement) ustanawiającą finansową odpowiedzialność usługodawcy za poziom świadczonej usługi.
W przypadku, kiedy dostępność w skali miesiąca spada poniżej zapisanej w umowie (np. 98%), dostawca usługi płaci odpowiednią karę. Dwuprocentowa niedostępność wydaje się znikoma, ale w skali miesiąca oznacza ponad 14 godzin a w skali roku ponad tydzień nie działania serwera!
Oczywiście w zakresie faktycznego poziomu usługi hostingu wcale nie trzeba polegać tylko na uczciwości hostingodawcy. Można skorzystać z usługi monitoringu dostępności, o której więcej poniżej.

Inne obowiązki dostawców usług hostingowych wynikają bezpośrednio z ustalonego w naturalny sposób poziomu usług oferowanych na rynku.
Dzięki dużej konkurencji możemy śmiało wymagać regularnych kopii zapasowych naszych plików, zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa serwerów wirtualnych, ciągłych aktualizacji systemów operacyjnych oraz oprogramowania oraz – przede wszystkim – obsługi klienta na wysokim poziomie.

ILE TO KOSZTUJE?

Przed rozkwitem rynku hostingowego, będącego wynikiem rozwoju Internetu, dostawców tej usługi było niewielu i najmniejszy pakiet potrafił kosztować kilkaset dolarów miesięcznie.
W tej chwili ceny dobrych pakietów hostingu współdzielonego wahają się od 70 do 200 dolarów ROCZNIE.
Dla porównania – hosting dedykowany, czyli cały serwer fizyczny – można mieć do swojej dyspozycji już od 350 dolarów miesięcznie.
Od pewnego czasu ceny hostingu utrzymują się na stałym poziomie – za to zmieniają się parametry pakietów. Technologie idą naprzód, ceny sprzętu i łączy spadają, dlatego za tą samą cenę można dzisiaj dostać pakiet o pojemności nawet kilkukrotnie większej niż np. 2 lata temu.

MOŻE JAKIEŚ PROMOCJE?

Duża konkurencja na rynku hostingu wymusza na dostawcach prowadzenie agresywnych działań promocyjnych. Trzeba jednak uważnie przyglądać się niektórym promocjom, ponieważ łatwo można dać się złapać w pułapkę.
Często spotyka się kuszące oferty typu “hosting za $1”, w przypadku których opłata za pierwszy rok korzystania z usługi obniżona jest do minimum – nawet poniżej kosztów. Od drugiego roku cena wraca do cennikowej (najczęściej z czasu promocji, czyli sprzed
roku) i klient jest zaskoczony. Przez rok można wiele zapomnieć.

Oprócz specjalnych cen za pierwszy rok lub pół roku korzystania z usługi hostingodawcy stosują różnego rodzaju prezenty. Czasem są to programy biurowe lub antywirusowe, innym razem kupony do wykorzystania u dostawców usług komplementarnych, jeszcze innym po prostu gadżety – kubki, smycze itp.

Co ciekawe, niektórzy dostawcy prowadzą równolegle kilka różnych promocji, przez co przy zamawianiu usługi trzeba dokonać wyboru i zdecydować się na jedną z np. 3 opcji.

HOSTING ZAGRANICZNY – CZY WARTO?

Dzięki efektowi skali, olbrzymiej konkurencji i rozwiniętej infrastrukturze, niektóre zagraniczne (np. azjatyckie) oferty hostingowe są bardziej atrakcyjne niż lokalne. Większe pojemności, limity ruchu, niższe ceny. A dzięki szybkiemu rozwojowi łączy międzynarodowych geograficzne odległości przestają mieć znaczenie w kontekście Internetu.
Minusów korzystania z zagranicznego hostingu jest kilka. Po pierwsze, obsługa klienta nie zawsze posługuje się językiem angielskim i różnica czasu, które utrudniają kontakt z administratorami. Z różnicy czasu wynika jeszcze jedna ważna konsekwencja – ewentualne przerwy techniczne przeprowadzane w azjatyckiej nocy u nas prawdopodobnie wypadną w środku dnia…
Po drugie – różnice kursowe i kwestie formalne. Zagraniczne faktury rozlicza się trudniej i mniej korzystnie niż amerykańskie a nawet europejskie.

KTÓRA OPCJA JEST NAJLEPSZA DLA MNIE?

Jak pisałem wcześniej, na potrzeby większości klientów w zupełności wystarczy najmniejszy z pakietów oferowanych przez hostingodawców. Mowa jednak o minimalnym spośród pakietów będących pełnymi serwerami wirtualnymi – czasem dostawcy usług hostingowych oferują również mini-pakiety zawierające tylko pocztę elektroniczną lub przestrzeń na strony WWW, którą śmiało można nazwać “symboliczną”.
Czyli interesują nas “serwery WWW” lub “serwery wirtualne”, względnie “konta WWW”.

Co rozumiem przez “potrzeby większości klientów”? Otóż większość klientów nie potrzebuje kilkuset skrzynek e-mail, ponieważ albo jest niedużą firmą albo posiada własny serwer obsługujący pocztę elektroniczną. Pojemność takiej skrzynki nie musi być większa niż
50MB, ponieważ poczta będzie regularnie sprawdzana a pojedyncze załączniki tylko w szczególnych przypadkach przekraczają 10MB.
Czyli możemy założyć, że 15 skrzynek po 50MB powinno spokojnie wystarczyć. Z minimalnego pakietu o wielkości 1GB zostaje nam do wykorzystania jeszcze 250MB. To naprawdę bardzo dużo miejsca na serwis internetowy. I to taki z ładną grafiką i animacjami.

Wspomniałem o “szczególnych przypadkach”. Oczywiście istnieją klienci o większych wymaganiach – właśnie z myślą o nich oferowane są wszystkie większe pakiety.
To opcje np. dla firm posiadających kilka serwisów internetowych albo utrzymujących dużo treści multimedialnych – zdjęć, filmów, utworów muzycznych.

Bardzo trudno jest oszacować ruch, jaki będzie generowany w ramach usługi hostingowej. Prawdopodobnie – jeżeli mieścimy się w “potrzebach większości klientów” w tym zakresie również wystarczy nam najprostszy pakiet. Ale rzeczywistą wielkość swoich potrzeb poznamy dopiero po pierwszych miesiącach funkcjonowania serwisu internetowego.
W panelach administracyjnych większości hostingodawców można na bieżąco obserwować wielkość ruchu generowanego przez nasze strony i e-maile. W razie czego zawsze można w łatwy sposób zmienić pakiet na większy.

KTÓREGO DOSTAWCĘ WYBRAĆ?

Porównanie dostawców usług hostingowych nie jest łatwe – między innymi dlatego, że jest ich bardzo wielu.

Jak szukać?
Dla wielu Internautów naturalnym odruchem jest wpisanie zapytania typu “hosting” do wyszukiwarki internetowej. Niestety – firmy, które pojawią się na pierwszych pozycjach, wcale nie muszą być najlepsze. One po prostu mają najlepsze pozycjonowanie.
Można też zajrzeć do katalogów internetowych, ale tu znowu – setki linków.
W najlepszej sytuacji znajdują się ci, którzy mogą zasięgnąć opinii znajomych – jeżeli ktoś, kogo znasz, zarządza jakąś stroną WWW, na pewno ma wyrobioną opinię i może polecić sprawdzonego dostawcę.
Jeżeli nie znasz nikogo takiego – możesz poczytać opinię na forach i listach dyskusyjnych (kilka linków znajdziesz w następnym rozdziale).
Dobrym pomysłem jest zacząć od największych. Wbrew pozorom oni wcale nie mają najwyższych cen, za to mają zasoby i doświadczenie.
Mówiąc “najwięksi” nie mam na myśli korporacji o olbrzymim kapitale, tylko firmy, które mają najwięcej klientów.

Co porównywać?
Oprócz szczegółów oferty (parametrów pakietu hostingowego) warto dowiedzieć się czegoś o infrastrukturze usługodawcy. Czy posiada własne centrum danych – a jeżeli nie, to z czyjego centrum korzysta, czy używa urządzeń renomowanych firm, ile ma łączy do Internetu i jaka jest ich łączna przepływność. Jeżeli na stronie WWW hostingodawcy nie
ma informacji na temat jego infrastruktury – prawie na pewno jest on tylko pośrednikiem odsprzedającym przestrzeń innego dostawcy – prawdopodobnie zagranicznego.
Bardzo ważna jest polityka obsługi klienta. Czy konsultanci są dostępni 24 godziny na dobę, iloma kanałami można się z nimi skontaktować (e-mail, telefon, czat), czy jest jakiś gwarantowany czas odpowiedzi.
Z informacji o firmie zazwyczaj można wyczytać, jak długo firma działa na rynku, czy posiada jakikolwiek certyfikat jakości oraz jakich klientów ma w swoim portfolio.

CO OPRÓCZ HOSTINGU?

Domeny
Zazwyczaj razem z usługą hostingu nabywa się domenę internetową, zapewniającą unikalny – i najlepiej łatwy do zapamiętania – adres strony WWW oraz adresy poczty elektronicznej. Obecnie praktycznie wszyscy dostawcy usług hostingowych oferują również domeny – zarówno globalne (.com, .net, .org itd.) jak i krajowe (np. .tv, .it, .be).
Warto jednak porównać oferty kilku firm – na rynku domen promocje bywają jeszcze bardziej agresywne niż w przypadku usług hostingowych.
Najwygodniej jednak (z punktu widzenia konfiguracji i rozliczeń) nabyć domenę w tej samej firmie, od której kupujemy hosting. Tym bardziej, że nierzadko w ramach promocji do pakietu hostingowego jedna jest dodawana za darmo. I mam tutaj na myśli normalną komercyjną domenę a nie subdomenę przydzielaną automatycznie przez każdego hostingodawcę (np. nazwa-firmy.nazwa-hostingodawcy.com).

Statystyki ruchu
Wielu dostawców usług hostingowych w ramach oferowanych pakietów dostarcza funkcjonalność podstawowych statystyk ruchu, pozwalających obserwować ilość wizyt oraz ilość unikalnych użytkowników odwiedzających nasze strony WWW.
Jednak traktując poważnie swoje działania w Internecie, powinieneś zapewnić sobie dużo więcej informacji. Zaawansowane statystyki ruchu nie kosztują dużo a przechwytują, zbierają i udostępniają w przejrzystej formie bardzo dużo danych na temat odwiedzających.
Dzięki takiej usłudze będziesz na bieżąco nie tylko z ilością odwiedzin i użytkowników, ale dowiesz się, ilu odwiedzających powraca, w jaki sposób surfują po Twoim serwisie, ile czasu w nim spędzają, które sekcje są najpopularniejsze. Będziesz widzieć, skąd pochodzą
(kraje, województwa, miasta) a nawet jakich systemów operacyjnych i przeglądarek używają.
Uzyskasz bardzo ważne dane dotyczące linków – czyli skąd najczęściej użytkownicy trafiają na Twoją stronę oraz jakie słowa wpisują w wyszukiwarkach.
Wszystkie te dane oglądać można w postaci przejrzystych tabel i wykresów. Dane można filtrować oraz eksportować – np. do formatu Excela.
Najpopularniejszym systemem analizy ruchu na stronach jest Google Analytics: http://www.google.com/analytics

Monitoring dostępności
Posiadanie szczegółowej informacji o ilości i łącznym czasie niedostępności w danym czasie jest ważne. Natomiast moim zdaniem ważniejszą funkcją monitoringu dostępności są alerty
zapewniające natychmiastową informację w przypadku niedostępności serwisu. Informacja taka jest wysyłana pocztą elektroniczną oraz opcjonalnie SMSem. Dzięki temu możesz mieć pewność, że dowiesz się o awarii przed Twoimi klientami i nie będziesz zaskoczony kiedy
zadzwonią.

Komentarze są zamknięte.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Archiwum: e-Sklep czy nie sklep?

Artykuł ukazał się w 2006 r. w lutowym wydaniu miesięcznika "Gazety MŚP". Decyzje Warianty Logistyka Wdrożenie Reklama Program partnerski Internet...

Zamknij