Blog SITEIMPULSE RSS

Internetowe formy reklamowe – rodzaje, formaty i rozmiary nie tylko banerów

31-01-2011, Kategoria Reklama on-line


Wybór internetowych nośników reklamowych to decyzja, którą podejmują wszyscy uczestnicy rynku reklamowego. Wydawcy serwisów decydują, które formy udostępnić reklamodawcom. Agencje i klienci – które formaty wykorzystać w planowanej kampanii.
Teoretycznie, wydawcy mają pełną swobodę i mogą wprowadzać również wymyślone przez siebie rozmiary banerów. Ale rynek już dawno w naturalny sposób wyłonił najpopularniejsze formaty, które następnie trafiły do oficjalnych rekomendacji takich organizacji jak IAB.

Banery

Podstawowa forma reklamy internetowej – graficzny prostokąt, opcjonalnie animowany.

 • Banner 468×60 pikseli – najstarsza z form, wąski poziomy prostokąt, wcześniej spotykany również w rozmiarze 400×50 pikseli. przykład
 • Billboard 750×100, rzadziej 728×90 (zwany też Leaderboard) pikseli – dużo większy poziomy prostokąt o proporcjach zbliżonych do banera, występujący również w wersji Double (750×200 pikseli) oraz Triple (750×300 pikseli). przykład
 • Rectangle / Boks śródtekstowy 300×250, rzadziej 250×250, 180×150 oraz 336×280 pikseli – wyświetlany pomiędzy akapitami tekstu (wewnątrz artykułu). przykład
 • Skyscraper 120×600 i 160×600 pikseli – wysoki pionowy prostokąt, występujący w dwóch różnych szerokościach. przykład
 • Halfpage 300×600 pikseli – wysoki i szeroki pionowy prostokąt. przykład
 • Square Button 125×125 pikseli – forma najczęściej spotykana w blogach. przykład
 • Button 120×60 i 120×90 pikseli, Micro Bar 88×31 pikseli – małe formy reklamowe, stosowane najczęściej do wymiany linków. przykład

Banery rozwijane

Prostokąty powiększające się po najechaniu na nie kursorem.

 • Expand Banner – powiększający się z 468×60 do 468×240 pikseli
 • Expand Billboard – powiększający się z 750×100 do 750×300 pikseli
 • Expand Skyscraper – powiększający się z 120×600 lub 160×600 do 360×600 lub 480×600 pikseli. przykład

Banery ruchome

Formaty poziome – banery i bilboardy – mogą występować w wersji “scroll” (Scroll Banner i Scroll Billboard). Pozostają one wtedy w tym samym miejscu ekranu, nawet po przewinięciu oglądanej strony. przykład

Formy zasłaniające stronę

Top Layer i Brandmark – reklamy pojawiające się “nad” oglądaną stroną na tzw. “najwyższej warstwie”.
Nie są ograniczone do kształtu prostokąta i mogą mieć różną wielkość, choć Brandmark zwykle nie przekracza 300×300 pikseli. przykład

Interstitial

Inaczej “poltergeist” – reklama pełnoekranowa, wyświetlana podczas przechodzenia z jednej strony na drugą. przykład

Dodatkowe okna

Pop-Up i Pop-Under to nowe okna przeglądarki otwierające się odpowiednio – “nad” i “pod” oknem z oglądaną stroną. przykład
Pop-under zazwyczaj zauważany jest dopiero po jakimś czasie od wyświetlenia – po zamknięciu lub zminimalizowania głównego okna.
Formy te uważane są za nieetyczne, ponieważ często wyświetlają już docelową (reklamowaną) stronę – bez decyzji użytkownika o kliknięciu reklamy.

Sponsoring

Specjalną odmianą reklamy jest oznakowanie serwisu za pomocą logo reklamodawcy/sponsora.

 • Watermark – logo wyświetlane w tle strony. przykład wyłącz
 • Kursor reklamowy – małe logo pojawia się przy kursorze myszy i przesuwa się z nim po ekranie. przykład

Formy te nie są klikalne.

Video

Do banerów statycznych (JPG, GIF, czasem PNG) oraz animowanych (Flash – SWF) dołączyły kilka lat temu formy video, wyświetlające spoty filmowe na zasadzie streamingu (jednoczesnego pobierania i wyświetlania materiału).

Rich Media

To określenie oznacza wyjście poza ramy klasycznego postrzegania nośników reklamy internetowej jako banery oraz zastosowanie różnych technologii internetowych – w celu zaangażowania odbiorcy (nacisk na interakcje zamiast kliknięć). Reklama Rich Media może być grą, interfejsem aplikacji, może nawet zmienić layout całej oglądanej strony, wykorzystując poszczególne jego elementy.

Rekomendacje IAB

Każdy wydawca oraz sieć reklamowa, oprócz wymiarów banerów, definiuje również pewne ograniczenia techniczne dla kreacji.
IAB (Internet Advertising Bureau), oprócz rekomendowania rozmiarów, sugeruje też wysokość takich limitów:

 • banery nie cięższe niż 40KB
 • video nie cięższe niż 1MB, nie dłuższe niż 30 sekund, nie więcej niż 18FPS (klatek na sekundę)
 • dźwięk tylko po interakcji użytkownika (np. najechaniu kursorem na baner)
 • opcja “zamknij X” w prawym górnym rogu każdej reklamy zasłaniającej stronę.

Formy tekstowe

Reklama tekstowa – oprócz zwykłego linku tekstowego – może przyjmować postać boksów tekstowych, przyjmujących rozmiary takie, jak różne banery.
W zależności od wielkości, w boksie tekstowym może zmieścić się od jednego do 5 linków w postaci tytułu oraz krótkiego opisu.
To podstawowa forma reklamy w wyszukiwarkach (SEM) oraz ich sieciach partnerskich.

Łączenie form

Wzmocnienie efektu reklamy banerowej można uzyskać wyświetlając jednocześnie dwie formy. Np. Top Layer oraz Billboard, który zostaje na ekranie po zamknięciu Top Layera.
Ciekawym przykładem połączenia są reklamy graficzne (lub graficzno-tekstowe) pojawiające się po najechaniu kursorem myszy na podkreślony fragment tekstu w czytanym artykule – tzw. InText – w podobny sposób jak “chmurki” z podpowiedziami w moim blogu.

Skuteczność

Biorąc pod uwagę tylko CTR, najbardziej efektywne są największe formy reklamowe (Interstitial, Billboard) oraz te najbardziej przeszkadzające (Top Later, Rectangle).
Skuteczność banerów znacząco zwiększa zastosowanie Rich Media/video.

Dodawanie komentarza

Przeczytaj poprzedni wpis:
Moje artykuły na platformie Legimi

Od dzisiaj, artykuły z mojego bloga są dostępne (bezpłatnie) na e-czytniku Legimi.

Zamknij