Blog SITEIMPULSE RSS

Jak wyczyścić pamięć podręczną (cache) w przeglądarce?

10-12-2010, Kategoria Bieżąca obsługa

W czasie pracy nad wdrożeniem nowego serwisu internetowego – lub podczas jego modyfikacji – agencja interaktywna często prosi o wyczyszczenie plików tymczasowych (pamięci podręcznej) oraz restart przeglądarki. O co chodzi?
Otóż każda przeglądarka zapisuje na dysku lokalnym poszczególne elementy oglądanej strony. Przy kolejnej wizycie – w celu skrócenia ładowania – tylko część elementów jest pobierana z Internetu. Pozostałe wczytywane są z lokalnego dysku – właśnie z pamięci podręcznej.
Jeżeli wybrany element strony został zmodyfikowany, ale nie została zmieniona nazwa pliku, możemy w ogóle nie zauważyć zmiany. Innymi słowy – pomimo wprowadzonych zmian ciągle oglądamy starą wersję. Przeładowanie strony (F5 lub CTRL-R) nie zawsze wystarcza. W takiej sytuacji trzeba wyczyścić wszystkie pliki tymczasowe (i zrestartować przeglądarkę), żeby strona została w całości wczytana z Internetu.

Oto kilka krótkich filmików pokazujących, jak to wykonać w poszczególnych przeglądarkach:

Mozilla Firefox

(wersja 3.6)

Microsoft Internet Explorer

(wersja 8.0)

Opera

(wersja 10.63)

Google Chrome

(wersja 8.0)

Dodawanie komentarza

Przeczytaj poprzedni wpis:
Tajemnica sukcesu sprzedaży przez Internet

To pięć obszarów, od których zależy wynik przedsięwzięcia e-commerce. Prawidłowe zadbanie o wszystkie z nich to gwarancja sukcesu. Osiągnięcie perfekcji...

Zamknij