Blog SITEIMPULSE RSS

Jak wyczyścić pamięć podręczną (cache) w przeglądarce?

10-12-2010, Kategoria Bieżąca obsługa

W czasie pracy nad wdrożeniem nowego serwisu internetowego – lub podczas jego modyfikacji – agencja interaktywna często prosi o wyczyszczenie plików tymczasowych (pamięci podręcznej) oraz restart przeglądarki. O co chodzi?
Otóż każda przeglądarka zapisuje na dysku lokalnym poszczególne elementy oglądanej strony. Przy kolejnej wizycie – w celu skrócenia ładowania – tylko część elementów jest pobierana z Internetu. Pozostałe wczytywane są z lokalnego dysku – właśnie z pamięci podręcznej.
Jeżeli wybrany element strony został zmodyfikowany, ale nie została zmieniona nazwa pliku, możemy w ogóle nie zauważyć zmiany. Innymi słowy – pomimo wprowadzonych zmian ciągle oglądamy starą wersję. Przeładowanie strony (F5 lub CTRL-R) nie zawsze wystarcza. W takiej sytuacji trzeba wyczyścić wszystkie pliki tymczasowe (i zrestartować przeglądarkę), żeby strona została w całości wczytana z Internetu.

Oto kilka krótkich filmików pokazujących, jak to wykonać w poszczególnych przeglądarkach:

Mozilla Firefox

(wersja 3.6)

Microsoft Internet Explorer

(wersja 8.0)

Opera

(wersja 10.63)

Google Chrome

(wersja 8.0)

Dodawanie komentarza

Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki. zamknij
Przeczytaj poprzedni wpis:
Tajemnica sukcesu sprzedaży przez Internet

To pięć obszarów, od których zależy wynik przedsięwzięcia e-commerce. Prawidłowe zadbanie o wszystkie z nich to gwarancja sukcesu. Osiągnięcie perfekcji...

Zamknij