Blog SITEIMPULSE RSS

Odfiltruj roboty ze statystyk swojej strony w Google Analytics

04-08-2014, Kategoria Mierzenie efektów

Google nareszcie udostępniło długo oczekiwaną funkcjonalność w Analytics – najpopularniejszym na świecie pakiecie do śledzenia ruchu w serwisach internetowych. Chodzi o możliwość automatycznego wykluczenia ze statystyk ruchu generowanego przez boty.

robots
Autor zdjęcia: Sergey Ivanov

Boty i spidery

Niektóre źródła wskazują, że ponad 60% ruchu internetowego jest generowane przez roboty – czyli oprogramowanie automatycznie odwiedzające strony WWW.

Istnieje wiele rodzajów “botów”. Część z nich to “spidery” (ang. pająki), skanujące treści internetowe i podążające za linkami. Najbardziej znany z nich to GoogleBot (i jego odpowiedniki wykorzystywane przez inne wyszukiwarki) – kolos katalogujący cały Internet i nieustannie aktualizujący dane w swojej gigantycznej bazie. Spidery są też wykorzystywane przez różnego rodzaju narzędzia do monitorowania treści, wyszukiwania wzmianek o marce itd.
Niestety nie wszystkie spidery to dobre pająki. Tzw. “spamboty” to roboty spamerów, których jedynym zadaniem jest poszukiwanie na stronach internetowych adresów email – i dodawanie ich do spamerskich list mailingowych. To główny powód, dla którego nie powinno się nigdzie publikować adresów email w postaci otwartego tekstu. Nie wspominam już o numerach kart kredytowych…

Bardziej zaawansowane boty nie tylko skanują treści stron, ale potrafią aktywnie wykonywać pewne czynności – na przykład próbować się zalogować. Tego typu narzędzia najczęściej wykorzystywane są przez hackerów – pozwalają im zautomatyzować zadania polegające na poszukiwaniu serwisów posiadających “dziury”, łatwych do włamania się.

  • Odfiltruj roboty ze statystyk swojej strony w Google Analytics siteimpulse.com/blog/… via @siteimpulse

    Tweetnij to

Filtrowanie

Przy tak dużej skali automatycznego ruchu, dane o ruchu na stronach internetowych w naturalny sposób zostają przekłamane. Do tej pory, bez zaawansowanej wiedzy (i pokaźnej listy botów) nie dało się wyodrębnić i zignorować ruchu generowanego przez boty.
Po latach oczekiwań, w panelu Google Analytics pojawiła się nowa opcja = “Wykluczenie wszystkich działań znanych robotów”. Zwróć uwagę na słowo “znanych” – automatyczne i jednoznaczne rozpoznanie robota jest bardzo trudne, dlatego wdrożona przez Google funkcjonalność polega na wykluczaniu robotów znajdujących się na liście. Google korzysta z listy tworzonej przez IAB/ABC.
Niestety bez grubego portfela (od 4 do 14 tysięcy dolarów) nie ma możliwości podejrzenia listy i sprawdzenia, jakie boty się na niej znajdują.

Jak włączyć

Żeby uruchomić odfiltrowywanie botów, wystarczy po zalogowaniu do Google Analytics:

  1. wybrać opcję “Administrator” z górnego menu
  2. wskazać odpowiednie konto, usługę oraz widok
  3. pod wybranym widokiem kliknąć “Ustawienia widoku”
  4. przewinąć w dół, do sekcji “Filtrowanie robotów”
  5. zaznaczyć odpowiedni checkbox i zapisać konfigurację.

GoogleAnalytics1

GoogleAnalytics2

Jak pisałem wyżej, roboty generują bardzo istotną część ruchu internetowego. W związku z tym nie zdziw się, jeżeli po włączeniu filtrowania raportowany ruch na Twojej stronie spadnie – nawet o jedną trzecią.
Wykres może będzie wyglądał gorzej niż wcześniej – ale przynajmniej będziesz widzieć informacje o zachowaniach prawdziwych (w większości) użytkowników.

Komentarze 2 komentarze

Daniel 30-12-2014 napisał(a):

Daniel

Jakieś szersze informacje na temat tego kosztu dostępu do listy botów?

Brandon Line 30-12-2014 napisał(a):

Brandon Line

Google nie udostępnia swojej listy botów, po prostu umożliwia filtrowanie w oparciu o nią (bezpłatnie).
Natomiast można w Internecie znaleźć kilka niezależnych list botów.

Jeśli chodzi o dostęp do listy IAB/ABC, to ceny członkostwa można podejrzeć pod linkiem, który znajduje się w treści powyżej.

Dodawanie komentarza

Przeczytaj poprzedni wpis:
Ile kosztuje serwis internetowy?

A ile kosztuje dom? To równie ogólne pytanie, na które tak samo nie da się udzielić odpowiedzi bez wielu dodatkowych...

Zamknij