Blog SITEIMPULSE RSS

Pierwsza pozycja w wynikach Google to 53% kliknięć

09-11-2012, Kategoria SEO/SEM

Wszyscy w Internecie walczą o jak najwyższe pozycje w wynikach wyszukiwania Google dla wybranych zapytań. Ale czy wiadomo, jak wartościowa jest pierwsza pozycja w porównaniu na przykład z drugą lub trzecią? Najnowsze badanie Compete zdradza, ile procent kliknięć przypada na którą pozycję w wynikach wyszukiwania.

Trudno w to uwierzyć, ale do tej pory jedyne wiarygodne dane o klikalności poszczególnych pozycji w organicznych wynikach wyszukiwania pochodziły z 2006 i 2008 roku.
Wynikało z nich, że na pierwszą pozycję przypada 42% kliknięć, na drugą już tylko 12% a na trzecią 9%. Każdy z linków wyświetlanych na drugiej stronie wyników otrzymywał już poniżej 1% kliknięć.

Aktualne dane pokazują jeszcze silniejszą dominację pierwszej pozycji, która konsumuje ponad połowę wszystkich kliknięć – aż 53%.
Co więcej, na pierwszą piątkę linków przypada aż 87% wszystkich kliknięć (4-6 lat temu było to 74%).

To oznacza, że sama obecność na pierwszej stronie wyników być może jest sukcesem w przypadku bardzo konkurencyjnych zapytań, jednak dopiero dotarcie do podium przekłada się na znaczny wzrost ruchu z wyszukiwarki.
A różnica między najwyższymi pozycjami a kolejnymi w ramach pierwszej dziesiątki – z roku na rok jeszcze się powiększa.

Raport Compete zawiera jeszcze kilka ciekawych – a nawet zaskakujących informacji:

45% wyników wyszukiwania Google w ogóle nie zawiera reklam (płatnych linków AdWords) a organiczne wyniki stanowią 85% wyświetlanych przez Google linków.
Oznacza to ogromny potencjał tak dla biznesów poszukujących swojej niszy, jak również dla samego Google (wzrost i tak już kolosalnych przychodów z reklamy).

Z kolei nie jest już zaskoczeniem klikalność płatnych linków ze względu na ich lokalizację – najczęściej (85%) klikane są linki wyświetlane na samej górze strony z wynikami – nad wynikami organicznymi – a najmniej te znajdujące się na dole strony.
Co ciekawe, częstotliwość wyświetlania linków rozkłada się zupełnie inaczej – większość (61%) pojawia się po prawej stronie wyników organicznych.

Pozycja wśród linków płatnych również ma kluczowe znaczenie. Również tutaj – podobnie jak w przypadku wyników organicznych – pierwszy zgarnia większość kliknięć (59%).

Korzystasz z Twittera? Oto najważniejsze spostrzeżenia tego artykułu – gotowe do Twitt’nięcia:

 

Pierwsza pozycja w wynikach Google to 53% kliknięć. Kolejne odpowiednio 15%, 9%, 6% i 4%. Tweetnij to

45% wyników wyszukiwania Google nie zawiera reklam (płatnych linków AdWords). tweetnij to

Organiczne wyniki stanowią 85% linków wyświetlanych przez wyszukiwarkę Google. tweetnij to

61% płatnych linków w Google wyświetlanych jest po prawej stronie, ale 85% kliknięć przypada na górną lokalizację. tweetnij to

Płatny link wyświetlany w wynikach Google jako pierwszy nad wynikami organicznymi to 59% kliknięć płatnych linków. tweetnij to
 

Kliknij tutaj jeżeli postanowisz zacząć nas śledzić: @supermonitoring

 
 
Źródła:
Google secrets? Leaked AOL data provides insight on search strategies
http://www.pagetrafficbuzz.com/understanding-google-serp-clickthrough-rates/5123/
Seeing Between the Lines… of the Search and the Click
1st Position in Google Receives 53% of Clicks

Dodawanie komentarza

Przeczytaj poprzedni wpis:
Inbound Marketing czyli Marketing Przyciągający

Inbound marketing polega na stałym tworzeniu różnego rodzaju treści, na tyle wartościowych dla użytkowników, żeby chcieli się nim dzielić, wysyłać...

Zamknij