Blog SITEIMPULSE RSS

Twoja strona jest oparta na WordPressie? Może być w niebezpieczeństwie.

28-09-2016, Kategoria Bieżąca obsługa

Jakie są rzeczywiste zagrożenia dla strony internetowej działającej na nie aktualizowanym WordPressie? Po co robić aktualizacje, skoro strona działa poprawnie? Co zrobić, żeby spać spokojnie?

breach
Autor zdjęcia: Sébastien Launay

WordPress

WordPress to CMS numer jeden na świecie. Obsługuje większość stron internetowych w skali globalnej (w zależności od źródła od 51% nawet do 68%). Jego wyjątkowa popularność wynika z wielu czynników, najważniejsze z nich to:

 • Open Source (czyli otwarty i darmowy kod, każdy może go edytować)
 • naprawdę przyjazny interfejs – czyli łatwość i intuicyjność obsługi
 • krótki czas wdrożenia serwisu o standardowych funkcjonalnościach
 • wyjątkowa społeczność, która z czasem zgromadziła się wokół marki
 • olbrzymia liczba dodatków (zarówno darmowych jak i premium) – motywów i wtyczek.

wordpresspl3

Zagrożenia

Niestety, z olbrzymiej popularności WordPressa wynika też jeden bardzo duży minus. Z otwartości kodu tego CMSa korzystają nie tylko tysiące programistów, ale również… setki hakerów. Nieustannie poszukują “dziur” w samej platformie ale też w popularnych wtyczkach, motywach.
Kiedy hacker wykryje “dziurę”, przygotowuje “exploit”, czyli metodę jej wykorzystania w celu włamania się do serwisu. Opracowaną przez siebie metodą dzieli się z innymi hakerami na szemranych forach dyskusyjnych.
Wtedy całe grupy hakerów przygotowują roboty, które szukają w Internecie podatnych serwisów i – często również automatycznie – przejmują nad nimi władzę.

Po udanym włamaniu hakerzy wykorzystują shakowane serwisy na różne sposoby:

 • do dystrybucji złośliwego oprogramowania (malware)
 • do wyświetlania własnych treści (SEO spam, reklamy)
 • do ataków DDoS (jako węzeł tzw. “botnetu”)
 • do wysyłania spamu e-mailowego.

Jeżeli właściciel nie zauważy włamania w krótkim czasie i nie zareaguje, pojawiają się dodatkowe konsekwencje w postaci wciągnięcia strony/serwera na czarne listy (wtedy przeglądarki zamiast strony wyświetlają najpierw ostrzeżenie) oraz drastycznego spadku oceny serwisu przez wyszukiwarki.

Naprawianie zainfekowanego serwisu i usuwanie kodu hakerów to trudna i mozolna praca. Jak zawsze w takich przypadkach – lepiej przeciwdziałać niż reagować.

Rozkład zainfekowanych stron ze względu na platformę
sucuri-report-q2-2016
Źródło: Sucuri Hacked Website Report 2016 – Q2

Przeciwdziałanie

Po drugiej stronie frontu, na przeciwko hakerów, stoją zastępy developerów stale rozwijających WordPressa i rozbudowujących jego ekosystem o nowe komponenty.
Oni też czytają hakerskie fora i reagują w przypadku pojawienia się nowej “dziury” szybko przygotowując “łatę” likwidującą daną podatność.
Taka “łata” dystrybuowana jest w postaci aktualizacji platformy – dlatego właśnie bardzo ważne jest aktualizowanie WordPressa na bieżąco.

Od wersji 3.7 WordPress potrafi aktualizować się automatycznie. Administrator strony otrzymuje tylko powiadomienie emailowe o tym, że nowa wersja została zainstalowana. Niestety aktualizacje automatyczne mają kilka wad:

 • aktualizują tylko samą platformę, nie ruszają wtyczek i motywów, w których również mogą znajdować się “dziury”
 • nie uruchamiają się u wszystkich natychmiast – czyli czasem może minąć trochę czasu od wydania “łaty” do aktualizacji
 • nie zawsze działają poprawnie.

Za regularnym aktualizowaniem WordPressa i dodatków – oprócz bezpieczeństwa – przemawia też to, że kolejne wersje są po prostu lepsze od poprzednich, zarówno w kwestii funkcjonalnej jak też wydajności.

Jak sprawdzić wersję WordPressa?

Jeśli nie wiesz, która wersja WordPressa aktualnie działa w Twoim serwisie, zaloguj się do panelu administracyjnego i od razu po zalogowaniu przewiń ekran na sam dół i spójrz w prawy dolny róg – zazwyczaj tam właśnie podany jest numer aktualnie działającej wersji platformy.

wordpresspl2

Jeżeli w tym miejscu nie widać numeru, prawdopodobnie korzystasz z wersji starszej niż 4.1.5. Inne miejsce, w którym wyświetlany jest numer wersji to sekcja “Kokpit > Aktualizacje”.

wordpresspl4

Najnowsza (aktualna) wersja WordPressa
na dzień 2024-07-21 to:
6.6

Jeżeli nie masz dostępu do panelu – albo nawet nie masz pewności, czy Twój serwis rzeczywiście działa na WordPressie, możesz spróbować to sprawdzić zdalnie za pomocą BuiltWith. Wpisz adres swojej strony poniżej i kliknij “sprawdź”.


Dodatkowe zabezpieczenia

Regularne aktualizacje to podstawa bezpieczeństwa WordPressa. Ale, żeby spać spokojnie, można pójść krok dalej i dodatkowo zabezpieczyć serwis.
Taka operacja polega na zainstalowaniu i skonfigurowaniu specjalnych wtyczek, jak również różnego rodzaju “ręcznych” działaniach na poziomie nie tylko serwisu, ale również serwera.

Oto kilka przykładów najczęściej stosowanych dodatkowych zabezpieczeń:

 • zmiana standardowego adresu logowania do panelu administracyjnego i domyślnego loginu administratora
 • ograniczenie liczby nieudanych prób logowania (blokowanie kolejnych podejść)
 • ukrycie wykorzystywanej wersji WordPressa
 • zablokowanie wbudowanego edytora kodu motywów i wtyczek
 • zmiana uprawnień do kluczowych folderów
 • zmiana standardowych nazw tabel w bazie.

Podsumowanie

WordPress to bardzo dobry CMS i przy odpowiedniej obsłudze oparty na nim serwis może być bezpieczny. Ważne, żeby był pod stałą opieką kogoś, kto zna się na temacie – właściwie go zabezpieczy i będzie na bieżąco aktualizować.

Komentarze (1)

Rafał Boruch 18-01-2017 napisał(a):

Rafał Boruch

Bardzo ciekawy artykuł. Sam padłem ofiarą ataku i tez mam strone na Wordpresie… pozdrawiam

Dodawanie komentarza

Przeczytaj poprzedni wpis:
Narzędzia E-Marketera – edycja 2016 [infografika]

Z myślą o naszych klientach zebraliśmy listę narzędzi on-line przydatnych w pracy osobom zajmującym się marketingiem internetowym. Teraz udostępniamy rezultat...

Zamknij