Blog SITEIMPULSE RSS

Wybór CMSa

23-04-2010, Kategoria Web Design

Przy okazji omawiania procesu budowy serwisu internetowego pisałem o tym, jak ważny jest wybór odpowiedniego CMSa (systemu zarządzania treścią). Obiecałem wtedy rozwinąć ten temat, co niniejszym czynię.

Najpierw małe przypomnienie:

CMS’y dzielą się na trzy główne grupy – ze względu na rodzaj licencjonowania:
a) darmowe – Open Source (np. eZ Publish, Joomla, Drupal);
b) komercyjne ogólnodostępne (np. DotNetNuke, SharePoint, Sitefinity);
c) komercyjne autorskie (własne rozwiązania agencji interaktywnych).

Oto plusy i minusy poszczególnych grup:

rodzaj CMS’aplusyminusy
darmowy• zerowy koszt
• częste aktualizacje
• olbrzymia ilość różnego rodzaju dodatków
• wysokie prawdopodobieństwo ataków hackerskich
• ograniczone możliwości dostosowania do potrzeb klienta
• brak wsparcia technicznego ze strony producenta
komercyjny ogólnodostępny• wsparcie techniczne w całym okresie licencjonowania• niezerowy koszt
• ograniczone możliwości dostosowania do potrzeb klienta
komercyjny autorski• możliwość praktycznie nieograniczonego dostosowania do potrzeb klienta• przywiązanie do dostawcy

 

Radzę unikać agencji, które obiecują zbudowanie CMS’a dedykowanego do danego serwisu internetowego. Dostępne na rynku rozwiązania tego typu powstawały latami – nie ma się co łudzić, że CMS zbudowany w trakcie wdrożenia serwisu będzie skuteczny, łatwy w obsłudze i niezawodny.
Dedykowany back-end ma sens w przypadku skomplikowanych portali lub aplikacji internetowych, w przypadku których funkcje standardowych CMS’ów stanowią niewielką część całości rozwiązania.

Na co zwracać uwagę wybierając konkretne rozwiązanie (naprawdę warto poprosić oferenta o dostęp do wersji testowej):

1. Wygląd – jeżeli panel administracyjny nie wygląda dobrze, to znaczy, że najprawdopodobniej został stworzony wyłącznie przez informatyków. A to nie wróży dobrze intuicyjności panelu.

2. Łatwość obsługi – moim zdaniem to najważniejsza cecha. Zadaniem systemu zarządzania treścią jest umożliwienie nie-informatykowi swobodnego i szybkiego dodawania i edytowania zawartości serwisu.
Jeżeli w ciągu kilku minut od zalogowania się do CMS’a nie jesteśmy w stanie zrobić nic bez przeczytania instrukcji – to znaczy, że nie jest on wystarczająco intuicyjny w obsłudze i lepiej o nim zapomnieć.

3. Możliwości – zazwyczaj im więcej możliwości ma CMS, tym bardziej skomplikowana jest jego obsługa. Nie oczekujmy od panelu możliwości wpływania na wszystkie aspekty serwisu (layout, układ modułów itd.), bo otrzymamy narzędzie, które będzie w stanie obsługiwać tylko informatyk. CMS powinien pozwalać na swobodne zarządzanie strukturą serwisu (dodawanie/usuwanie podstron na różnych poziomach menu), edycję treści podstron (tekstu, formatowania, grafik, plików do pobrania) oraz administrację specyficznymi funkcjonalnościami (np. obsługa procesu rekrutacji).

4. Dobry edytor WYSIWYG – CMS nie może wymagać od użytkownika znajomości składni HTML/CSS. Swobodną edycję treści z jej formatowaniem, wstawianiem linków, tabel i grafik umożlwia edytor WYSIWYG (ang. What You See Is What You Get). Program podobny w obsłudze do programów office – z przybornikiem narzędzi i menu kontekstowym.
Na rynku jest sporo rozwiązań tego typu, oferujących różne możliwości.
Moim zdaniem, dwa najlepsze edytory tego typu to CKEditor (wcześniej FCKeditor) oraz TinyMCE.

5. Akceptacje i cofanie – w dobrym CMS’ie zapisanie zmian wprowadzonych do treści powinno być oddzielone od opublikowania zmienionego akapitu. Chodzi o to, żeby móc podejrzeć zmodyfikowaną wersję (lub pokazać ją przełożonemu) i opublikować ją dopiero po zaakceptowaniu zmian.
Dużym ułatwieniem jest też opcja “undo” – i to nie tylko w ramach edytora (cofnięcie kilku ostatnio wykonanych operacji), ale na poziomie elementów treści (przywrócenie poprzedniej wersji akapitu).

6. Zarządzanie administratorami – swobodne zarządzanie kontami administratorów oraz ich uprawnieniami do edycji poszczególnych sekcji serwisu to bardzo przydatna funkcjonalność. Nawet jeżeli w danej chwili nie ma takiej potrzeby (jedna osoba administruje wszystkim), to nigdy nie wiadomo czy to się nie zmieni w ciągu najbliższego roku.

7. Pomoc – niezależnie od jakości szkolenia przeprowadzonego przez agencję po wdrożeniu serwisu, rozbudowana pomoc w samym panelu administracyjnym jest niezbędna. Najlepiej jeśli oprócz podstrony “pomoc” dostępne jest również FAQ (odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania) oraz pomoc kontekstowa (podpowiedzi w chmurkach w każdym formularzu).

Dodawanie komentarza

Przeczytaj poprzedni wpis:
warstwy serwisu internetowego
Jak działa serwis internetowy?

Z czego składa się strona WWW? Jakie modyfikacje można wprowadzić szybko a jakie wymagają więcej czasu?

Zamknij