Blog SITEIMPULSE RSS

Żałoba narodowa

12-04-2010, Kategoria Bieżąca obsługa

Ogłoszenie przez władze państwa żałoby narodowej to nie tylko sygnał dla gospodarzy domów i zarządców budynków że trzeba wywiesić flagi przewiązane kirem. To wielki żal odczuwany przez wszystkich obywateli, powodujący chęć manifestacji zjednoczenia w bólu. Flagi i kir pojawiają się na balkonach, antenach prywatnych samochodów.

Elementem społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw oraz ważną składową brandingu jest tzw. “ludzka twarz” marki. Firmy i instytucje chcą być postrzegane jako przyjazne ludziom – klientom, pracownikom. W związku z tym, mimo braku prawnego obowiązku, wprowadzają elementy żałobne do swojego internetowego wizerunku – na firmową stronę WWW.

W każdej agencji interaktywnej w takiej chwili rozdzwaniają się telefony. Marketerzy z praktycznie wszystkich dużych i średnich firm chcą, żeby ich marka była częścią narodowego żalu. Bo warto, bo trzeba, bo wypada. Wśród mniejszych przedsiębiorców bywa różnie – ale często wynika to z przełożenia skali działalności na ruch w serwisie internetowym. Mało popularną stronę nawet w czasie tygodniowej żałoby zobaczy niewiele osób.

kir

Kir

Podstawowym zabiegiem żałobnym w serwisie internetowym jest umieszczenie czarnej wstęgi w okolicach logo. Często jednocześnie logo przerabiane jest na wersję czarno-białą.

Rzadziej na stronie pojawia się biało-czerwona flaga przewiązana kirem. To symbol bardziej patriotyczny i spotykany częściej w różnego rodzaju instytucjach i spółkach Skarbu Państwa.

Inne – również rzadko spotykane – oznaczenia żałobne na www to krzyż, świeca a nawet nagrobek.

Czarno-biała strona

Część firm – idąc śladem praktycznie wszystkich portali internetowych – decyduje się na zmianę całego layoutu strony na czarno-biały. Wbrew pozorom, nie jest to prosta modyfikacja. Owszem, istnieje instrukcja JavaScript automatycznie zmieniająca kolorystykę całego serwisu na czarno-białą – ale działa ona wyłącznie w Internet Explorerze. Użytkownicy pozostałych przeglądarek (czyli większość Internautów) nadal widzą kolorową wersję.

Jedynym sposobem na uzyskanie odpowiedniego efektu jest przerobienie wszystkich (tekstowych, graficznych i flashowych) elementów strony na czarno-białe. Dlatego właśnie wprowadzenie takiej zmiany wymaga czasu.

Automatyzacja

Po tragicznych wydarzeniach z 10 kwietnia 2010 nikt nie zaprzeczy, że Polska jest jednym z narodów szczególnie doświadczonych przez los. W konsekwencji, żałoba narodowa niestety nie jest u nas rzadkością.

W związku z tym, nierzadko wdrożenia dużych serwisów korporacyjnych zawierają funkcjonalność pozwalającą na automatyczną zmianę oprawy graficznej serwisu na żałobną. Jedno kliknięcie podmienia wyświetlane elementy graficzne layoutu.

Nie wszystko może łatwo zostać przekolorowane. Oprawa graficzna to podstawa – ale są jeszcze treści umieszczane przez administratora. Te bardzo często nie podlegają zmianie kolorystyki. A niektóre z nich nawet nie mogą – np. embedowane video z zewnętrznych serwisów takich jak YouTube czy Vimeo.

Prywatnie uważam, że warto oznakować stronę – nawet jeżeli to tylko minimalna zmiana w okolicach logo. I nie mówię tutaj już o wizerunku marki, tylko o hołdzie tym, którzy odeszli w tragicznych okolicznościach. Tak samo jak trasę konduktu żałobnego zdobią kwiaty i znicze, jak tysiące ludzi wychodzą na ulicę żeby wspólnie przeżywać trudne chwile – tak odwiedzane w czasie żałoby serwisy internetowe pokazują stosunek i zaangażowanie danej firmy.

Dodawanie komentarza

Przeczytaj poprzedni wpis:
Windows vs. Linux
Proces budowy firmowego serwisu internetowego – część 2: Wybór technologii i wykonawcy

Czym charakteryzują się rozwiązania windowsowe a czym linuxowe? Czym różnią się od siebie CMS'y? Komu powierzyć realizację serwisu? Kogo zaprosić...

Zamknij