Blog SITEIMPULSE RSS

Facebook Timeline – oś czasu w profilach firmowych (+ szablon)

12-03-2012, Kategoria Social Media

Półtora roku temu pisałem o tym, jak w 15 krokach stworzyć skuteczną stronę firmową na Facebooku. Teraz przyszła pora na zmiany.
Pod koniec 2011 roku Facebook wprowadził w prywatnych profilach Timeline (oś czasu) – nowy wygląd strony użytkownika z dużym zdjęciem w nagłówku oraz wszystkimi aktywnościami użytkownika ułożonymi w historyczną “wstęgę”.
Od końca lutego 2012 Timeline dostępny jest również dla stron firmowych. Na razie jako opcja, ale 30 marca nowy wygląd profili firmowych zostanie u wszystkich włączony automatycznie.

Podgląd

Oglądając profil, którego jesteś administratorem, zobaczysz opcję podglądu strony w nowym układzie. To bezpieczna opcja – dopóki nie opublikujesz nowej wersji, tylko Ty będziesz widział stronę jako timeline.
Jeżeli administrujesz wieloma stronami na Facebooku, możesz podejrzeć aktualne statusy wszystkich razem.

Duże zdjęcie

“Cover photo” to najbardziej widoczna zmiana, którą wnosi nowy wygląd profilu. Duża pozioma grafika daje więcej możliwości niż wąski i wysoki awatar. Rozmiar “zdjęcia w tle” (jak nazywa je po polsku Facebook) to 851×315 pikseli.
Ale uwaga – regulamin Facebooka ogranicza wykorzystanie cover photo, określając elementy, których nie może ono zawierać:

  • ceny i informacje sprzedażowe – np. rabaty
  • informacje kontaktowe (w tym adresy stron)
  • odniesienia do elementów interfejsu Facebooka – np. przycisków “Lubię to”
  • elementy typu call-to-action – np. baner “Zamów już dziś”.

Jeżeli umieścisz na dużej grafice zachętę do polubienia strony, pamiętaj – robisz to na własną odpowiedzialność.

Awatar

Nowy awatar nadal powstaje przez wykadrowanie większej grafiki do kwadratu. Ale skoro grafika ta nigdzie nie będzie już wyświetlana w całości, nie ma sensu przygotowywać innego awatara niż kwadratowy.
Optymalny rozmiar wyjściowy awatara to 180×180 pikseli – z tego rozmiaru zostanie przeskalowany do kilku mniejszych kwadratów.

Kombinacja dużego zdjęcia i awatara

W Timeline awatar wyświetlany jest na tle cover photo, w jego lewym dolnym rogu. W naturalny sposób nasuwa się pomysł wizualnego połączenia tych elementów – tak, żeby razem tworzyły jedną grafikę, ale żeby również sam awatar dobrze wyglądał.
Kilka kreatywnych przykładów można znaleźć tutaj.

Szablon

Żeby ułatwić Wam stworzenie grafiki dla nowego wyglądu Waszej strony, przygotowałem wygodny szablon:

Szersze zakładki

Nowa szerokość zakładek to aż 810 pikseli. To dużo więcej przestrzeni do wykorzystania, ale z drugiej strony konieczność przebudowania istniejących zakładek, które po uruchomieniu Timeline będą wyświetlane pośrodku, wyglądając nieco dziwnie.

Koniec z landing page

W nowej wersji stron firmowych zniknęła możliwość ustawienia zakładki domyślnej. Oznacza to, że użytkownicy zawsze od razu widzą tablicę. To niestety wpływa negatywnie na konwersję, bo domyślne wyświetlanie landing page wszystkim nie-fanom było podstawowym narzędziem nakłaniania do kliknięcia “Lubię to”.

Nowe menu zakładek

Linki do zakładek w Timeline są dużo większe i wyświetlane w poziomie a nie w pionie. Niestety przez to domyślnie wyświetlane są tylko 2-3 pozycje. Oczywiście można rozwinąć listę i wyświetlić do 12 pozycji – ale w praktyce mało kto będzie klikał małą strzałkę, która do tego służy.

Zakładka Informacje

Timeline dużo bardziej eksponuje Informacje o marce – opis, którego limit długości został przy okazji zwiększony z 70 do 170 znaków. Wyjątkiem są strony z kategorii “lokalny biznes”, w przypadku których w tym samym miejscu wyświetlają się informacje o lokalizacji.

Bardziej widoczny brak aktywności

Dodatkowa motywacja do częstych aktualizacji statusu i publikowania nowych treści. Na osi czasu od razu widać, jeżeli w danym miesiącu nie było żadnych publikacji. A taka informacja nie wpływa pozytywnie na postrzeganie marki.

Antydatowanie i podbijanie

Tak, to duża nowość i duży plus. Teraz można opublikować post a następnie zmienić jego datę i osadzić w przeszłości. W ten sposób rzeczywiście można zbudować historię firmy w postaci wieloletniej osi czasu.
Opublikowane już posty można wyróżnić (klikając gwiazdkę w prawym górnym rogu) lub podbić (klikając ołówek i wybierając “Przypnij na górze”). Podbicie spowoduje ponowne wyświetlenie postu na samej górze strony.

Grupowanie postów

W wersji Timeline posty publikowane na tablicy przez aplikacje oraz innych użytkowników nie są wyświetlane tak jak nasze własne. Pojawiają się w grupach, przez co są trochę mniej widoczne.

Prywatne wiadomości

Timeline wprowadza funkcjonalność, której brakowało od dawna – wysyłanie prywatnych wiadomości do stron firmowych. Do tej pory użytkownicy, nie wiedząc kto administruje stroną – nie mogli się skontaktować z jej operatorem. Jedynym kanałem komunikacji w ramach Facebooka były posty na tablicy.

Zapraszanie znajomych

Wielki powrót funkcji, która zniknęła dawno temu. Teraz znowu można wysłać do znajomych (wszystkich lub wybranych) zaproszenie do profilu firmowego.

A teraz – do roboty. Na przygotowanie wersji Timeline swoich stron firmowych masz czas tylko do 30 marca!
Ja już to zrobiłem.

Komentarze 4 komentarze

Kamil Tracz 12-03-2012 napisał(a):

Kamil Tracz

Piszesz, że nie można w Coverze zamieszczać informacji o wezwaniu do akcji, nakłanianiu fanów do kliknięcia lubię to, a sam zrobiłeś cover niezgodnie z regulaminem.

Brandon Line 12-03-2012 napisał(a):

Brandon Line

Jak napisałem – na własne ryzyko. 😉

Iga Netka 12-11-2012 napisał(a):

Iga Netka

Witam,

Prowadzę profil firmowy w ramach Facebboka i zastanawiam się czy mogę jako ten profil wysłać wiadomość do kilku lub nawet jednego subskrybenta.

Będę wdzięczna za podpowiedź.

Pozdrawiam.

Iga

Brandon Line 13-11-2012 napisał(a):

Brandon Line

Niestety nie ma takiej możliwości. Kiedyś istniała, ale Facebook wyłączył ją, żeby promować swoją ofertę reklamową.
Co więcej, nawet zwykła publikacja na tablicy profilu marki nie trafia do wszystkich fanów. To chyba najbardziej kontrowersyjne z działań Facebooka agresywnie promujących reklamę w ramach portalu.

Dodawanie komentarza

Przeczytaj poprzedni wpis:
Marketing afiliacyjny i programy partnerskie – jak to wygląda w Polsce

Większość funkcjonujących w Polsce rozwiązań związanych z reklamą to adaptacje lub po prostu kopie sprawdzonych pomysłów z największego rynku internetowego,...

Zamknij