Blog SITEIMPULSE RSS

Ile kosztuje sklep internetowy i ile trwa jego wdrożenie?

02-08-2010, Kategoria E-commerce

W momencie pisania tego artykułu w Polsce działa około 10.000 sklepów internetowych, generujących łącznie przychody na poziomie 6 miliardów złotych rocznie. Rynek ten dynamicznie rośnie sprawiając, że coraz więcej przedsiębiorców zaczyna myśleć o wejściu w e-commerce.
Żeby podjąć decyzję o uruchomieniu sklepu internetowego, poza składnikami czysto biznesowymi (produkt, dostawcy, logistyka, marketing, itd.) trzeba rozpoznać warunki technologiczne – czyli opcje, koszty i czas wdrożenia samego sklepu.

Silniki i ceny

Podstawową decyzją przy wyborze dostawcy sklepu internetowego jest jego silnik – czyli gotowy mechanizm obsługujący typowe funkcjonalności e-commerce. W przypadku sklepów internetowych budowanie rozwiązania od podstaw nie ma sensu – taki zupełnie nowy serwis wiązałby się z koniecznością samodzielnego przechodzenia przez wszystkie problemy, których twórcy gotowych silników uczyli się przez lata.
Istnieją trzy główne grupy silników e-commerce:

  • darmowe pakiety
  • pakiety komercyjne
  • silniki agencji.

Darmowe pakiety

Pomysłem na najszybsze – i prawdopodobnie najtańsze uruchomienie sklepu internetowego jest wykorzystanie jednego z dostępnych w Internecie darmowych pakietów i zatrudnienie kogoś do jego instalacji i konfiguracji. Pakiety takie są tworzone i rozwijane na zasadzie Open Source – pracuje nad nimi wielu programistów z całego świata, dzieląc się ulepszeniami kodu wykonanymi przy własnych wdrożeniach.
Niestety, takie darmowe pakiety mają trzy istotne wady:

  • ich popularność sprawia, że koncentrują się na nich działania hakerów, przez co są one narażone na ciągłe ataki
  • są bardzo rozbudowane, przez co nie są łatwe w konfiguracji i obsłudze – oraz często są bardzo zasobożerne (wymagają większego pakietu hostingowego)
  • dostosowywanie do potrzeb konkretnych wdrożeń jest mocno ograniczone – co przejawia się m.in. w bardzo podobnym wyglądzie prawie wszystkich sklepów opartych na danym silniku.

Sprawdzone darmowe silniki sklepowe:
www.cubecart.com
www.magentocommerce.com
www.oscommerce.com (najbardziej rozpowszechniony, również w Polsce)
www.zen-cart.com

Pakiety komercyjne

Bardzo dobra opcja dla sklepów internetowych o stosunkowo typowych procesach sprzedaży oraz w miarę standardowych layoutach. Książki, płyty DVD, perfumy – tego typu proste produkty z powodzeniem mogą być sprzedawane przy zastosowaniu dobrego pakietu komercyjnego.
Główną przewagą pakietu komercyjnego nad darmowym jest to, że istnieje konkretna firma, która jest odpowiedzialna za ten produkt. Zapewnia wsparcie techniczne, gwarancję i aktualizacje.
Silniki komercyjne oferowane są w dwóch modelach:

  • oprogramowanie do pobrania i zainstalowania na własnym hostingu (dostawcy zazwyczaj oferują dodatkowe usługi w postaci instalacji i konfiguracji sklepu)
  • usługa uruchomienia i utrzymania sklepu na serwerze dostawcy, płatna abonamentowo (plus jednorazowa opłata instalacyjna).

Ceny programów polskich producentów – w wersji do pobrania wahają się od ok. 250 do 3000 zł. Oczywiście, do tej ceny trzeba jeszcze doliczyć wdrożenie, które spokojnie może kosztować drugie tyle.
Abonament sklepu dostępnego jako usługa to zazwyczaj koszt od stu do kilkuset złotych miesięcznie. Przy czym prawie każdy dostawca oferuje kilka pakietów – zróżnicowanych funkcjonalnie, jak również umożliwiających opublikowanie różnej liczby produktów (limity).

Popularne polskie pakiety komercyjne:
www.goshop.pl
www.iai-shop.com
www.istore.pl
www.shoper.pl
www.sote.pl

Silniki agencji

Agencje interaktywne – rzadziej niż to ma miejsce w przypadku CMS – decydują się na rozwijanie własnego silnika e-commerce. Ale wystarczy jeden klient z nietypowymi wymaganiami i już okazuje się, że dostosowywanie gotowych pakietów – czy to darmowych czy komercyjnych – jest bardzo trudne a czasem nawet niemożliwe (ze względu np. na ograniczenia licencji).
W przypadku sklepu internetowego, który ma być w 100% dostosowany do procesów biznesowych klienta – oraz jego oczekiwań w stosunku do wyglądu sklepu, jedynym rozsądnym wyjściem jest powierzenie realizacji projektu agencji, która posiada własny silnik e-commerce.
Zbudowany w ten sposób sklep internetowy będzie zawierał mechanizmy sklepowe sprawdzone we wcześniejszych wdrożeniach – oraz nowe elementy, stworzone na miarę klienta.
Koszt takiego rozwiązania zawiera się w – dość szerokich – widełkach: od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Katalog agencji interaktywnych: www.interacta.pl

Czas wdrożenia

Czas potrzebny na uruchomienie sklepu internetowego jest oczywiście wprost proporcjonalny do stopnia jego skomplikowania. Najprostszy sklep, oferowany w modelu abonamentowym, może zostać udostępniony klientowi w ciągu 1 dnia (wygląd oparty na standardowym szablonie). Z kolei serwis obsługujący skomplikowane procesy może być budowany nawet 6 czy 8 miesięcy.

Kontynuacja tematu sklepów internetowych – w artykule “Funkcje sklepów internetowych“.

Dodawanie komentarza

Przeczytaj poprzedni wpis:
Skalowanie, konwertowanie i przesyłanie plików graficznych

Pora na trochę wskazówek, jak radzić sobie z różnymi plikami, nie ograniczając się tylko do forwardowania ich jako załączniki e-maili.

Zamknij